Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oran ve Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkındaki karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla birlikte, bazı tütün ürünlerindeki vergi oranları ile asgari maktu ve maktu vergi tutarları yeniden belirlendi. Konu sigaraya zam olarak algılandı ancak perdenin arkasında yabancı tütün ithalatındaki verginin sıfırlanması vardı.

TÜTÜNDE ÖTV %67

Karara göre, tütün içeren sigaralar, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaralar ile mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler ve enfiye, çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 67 olarak belirlendi. Bu ürünlerin maktu vergi tutarının 0,4200 Türk lirası olduğu belirtildi.

İTHAL TÜTÜNDE VERGİYİ SIFIRLADILAR

Rus haber ajansı Sputnik, ithal tütünde verilerin sıfırlandığını şöyle duyurdu: “Yabancı sigara üretiminde kullanılan yabancı tütün ithalatında alınan ton başına 150 dolar vergi sıfırlandı. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre bir kutu biradan alınan ÖTV ve KDV toplamı 4.59 liradan 5.21 liraya çıktı. 70’lik rakının ÖTV’si 59.64 TL’den 67.68 TL’ye, KDV ile birlikte toplam vergisi de 70.37 TL’den 79.86 TL’ye yükseldi.”

‘TÜTÜN İTHALATINDA ADIM ADIM VERGİYİ SIFIRLADILAR’

“Yerli tütün üretiminin iyileştirilmesi için 1986'da Tütün Fonu'nun kurulmasıyla, yaprak tütün ithalatında kilogram başına 3 dolar, paket başına da 40 sent vergi alınmaya başlandı. Ancak tam üyelik müzakereleri sürecinde AB, bu fonu ayrıca vergi olarak niteledi ve hükümetten kaldırılması için taahhüt istedi. Maliye Bakanlığı'nın 2009'da verdiği takvim doğrultusunda da vergiler sürekli düştü. Kilogram başına 0.15 sentlik, ton başına 150 dolarlık vergi de sıfırlandı.”

RIZA ZELYUT: ‘TÜRK TÜTÜNÜNÜ BİTİRDİLER, SIFIR GÜMRÜKLE ABD TÜTÜNÜ GELİYOR’

‘BÜTÜN SİGARA TEZGAHLARI ABD MALI’: Gazeteci yazar Rıza Zelyut konuyla ilgili tepkisi şöyle açıkladı: ‘AKP, iktidara gelmeden önce, Türkiye’de içilen sigaraların büyük bölümü; ülkemizde yetiştirilen Türk tütünlerinden üretilmekteydi. Bunlar gelince sigara fabrikalarını özelleştirme yalanı altında kapattılar; fabrika arsalarına AVM’ler diktiler. Böylece tüketici Amerikan sigaralarını içmeye zorlandı. Gidin dükkanlardaki sigara tezgahlarına bakın; hemen hemen hepsi Amerikan malı...’

‘SİGARA ÜZERİNDEN PARALARIMIZA ABD’YE GİDİYOR’

“İktidarımızın Amerikanseverliği bununla da bitmiyor. ABD’den getirilen tütüne konulan çok az düzeydeki gümrük vergisini bile kaldırıyorlar. Böylece girdileri zamlarla artırılan bizim yerli tütün pahalı hale gelirken Amerikan tütünü ucuzlatılıyor ve fabrikalar Amerikan malı tütün almak için özendiriliyor. Öyle bir sistem yarattılar ki Türkiye’nin parası sigara üstünden ABD’ye uçuruluyor... Böyle olunca dolar yükseliyor. Şimdi Türkiye’ye bu dolar komplosunu kim kurmuş oluyor? Amerika mı yoksa AKP mi? “

PEKİ BU HÜKÜMET KİME ÇALIŞMIŞ OLUYOR?

“Gidin marketlere bakın... 1 litrelik rakı ile 1 litrelik viski hemen hemen aynı fiyatta. Hatta kimi rakının fiyatı viskileri geçti... Burada kimse, alkol tüketimi önlenmek istiyor diye düşünmesin. Parası olan gidip viski de olsa alıp içiyor. Ama oyun daha başka... Rakıya ve biraya sürekli zam yapılıyor ki millet gidip bunları değil de Batı içkilerini alsın. Yani, bira için arpa, rakı için üzüm üreten bizim çiftçiler yok edilmek isteniyor. İşte size AKP-MHP’nin “Yerli ve milli” politikası budur.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ