Ekonomi
30 Ocak 2020 ( 7052 görüntülenme )

Erdoğan İmzaladı:'SUUDİ ALBASSAM GELİYOR'

Urla ve Çeşme’de ‘Acil kamulaştırma” kararı alınan arazilerin Arap şirkete gittiği ortaya çıktı. Suudi Arabistan merkezli Albassam Group’un söz konusu araziler üzerine yapılacak “Yeni Çeşme” isimli bir proje hazırlattığı öğrenildi. Söz konusu projede Havalimanı, marinalar, oteller ve AVM projeleri ile birlikte çok sayıda lüks konut inşaatı bulunuyor. Proje kapsamında ayrıca Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında gemilerin geçebileceği genişlikte bir kanalın da yer alması dikkat çekti.

ACELE KAMULAŞTIRMA, SUUDİ ALBASSAM GELİYOR


25 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı'nın 2054 nolu kararı ile Urla Zeytineli Mahallesi'nde toplam 333 adet parsel, Çeşme Alaçatı bölgesinde ise toplam 178 adet parsel, "acele olarak kamulaştırılmıştı. Çeşme’deki arazilerde ne yapılacağı netleşmeye başladı. Bölgeye, Suudi Albassam Group “Yeni Çeşme” isimli bir şehir kuruyor. Lansman satış katoloğu çok önceden hazırlandığı belli olan projede, yüzde 90 lüks konutlar, oteller, havalimanı, marinalar ve AVM’ler yapılacak.

ALAÇATI SÖRF MERKEZİ TEHLİKE ALTINDA

Tanıtım projesinde en dikkat çeken etap ise dünyada en ender sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı’nın bugünkü gelişmesine temel sağlayan Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında açılacak olan deniz kanalı. Gemilerin geçeceği genişlikte olan bu deniz kanalının açılması halinde burada büyük ve yeni bir ada oluşuyor. Bölgedeki sörf okulları sahipleri, böyle bir kanalın açılması halinde körfezdeki doğal dengenin bozulacağını, rüzgar ve deniz su akımlarının değişeceğini, Alaçatı’ya binlerce sörf turistinin gelmesinin tehlikeye düşeceğini belirtiyor.

SUSUZLUK TEHLİKESİ...

Çevreciler bundan başka aynı bölgede pelikan kuşları vadisinin de yok olacağını, binlerce konut, yol, marina ile bölgenin doğal dengesinin tamamen tehlike altına gireceği endişesi içinde. Bölgenin esas sorunu su. Çeşme’deki su, Çeşme nüfusuna bile yetmiyor. Yazın su kıtlığı oluyor. Golf veya bu tür projeler için su ihtiyacının nereden karşılanacağı belli değil.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ