Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir tartışılan güvenli bölge meselesiyle ilgili olarak "Biz Türkiye'ye karşı bir güvenli bölgeden değil, teröristlere karşı güvenli bölgeden bahsediyoruz. Kuzey Irak'ta hale sıkıntılarını yaşadığımız türden ülkemize karşı yeni bataklık haline dönüşecek bir güvenli bölge uygulamasına asla izin veremeyiz" dedi. Erdoğan’ın dikkat çeken açıklamaları şöyle;

’30-32 KİLOMETRELİK GÜVENLİ BÖLGE’

“Sayın Trump ile görüştüğümüz gibi 20 mil sınırlarımızın ötesinde bu bizim için bir koridordur. Yaklaşık 30-32 kilometre. Rusya seyahatimiz var. Sayın Putin'le bölgedeki gelişmeleri ele alacağız, değerlendirmeleri yapacağız. Zira terörden arındırılmış bu bölgelerde Suriye halkını, oradaki kardeşlerimizin huzurunu sağlama ahdimiz var. "

'SURİYE SURİYELİLERİNDİR'

"Münbiç'in güvenliğini alacak ve orayı sahiplerine teslim edeceğiz. Suriye'nin toprak bütünlüğü üzerinde hesabımız yok. Suriye Suriyelilerindir ve bir an önce onu sahiplerine teslim etmenin gayreti içerisindeyiz. Birileri siyaset yoluyla, birileri sahada silahla, birileri masada diplomasi ile Türkiye'yi yeniden kendi kafalarındaki o dar kalıplara sokmak için çalışıyorlar. Halbuki artık o günler geride kaldı. Bir başka ifade ile 'cin şişeden çıktı"

‘BİZE VERİLEN SÖZLER TUTULURSA NE ALA’

" Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki sorunu suhuletle çözmek için elbette her yolu denedik, deniyoruz. ABD, Rusya ve diğer kesimlerle olan görüşmelerimizin anlayış birliğine varılarak sonuçlanmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Ama bu demek değildir ki, ilanihaye bekleyecek, gözümüzün önünde yürütülen hazırlıkların neticelenmesini seyredeceğiz. İşte sınırlardayız, bütün gücümüzle oralardayız. En yakından gelişmeleri takip ediyoruz, şayet bize verilen sözler tutulur ve süreç işlerse ne ala"

‘BU GÜVENLİ BÖLGE KUZEY IRAK’TAKİ BÖLGE GİBİ OLMAMALI’

Güvenli bölge teklifinin terör örgütlerini Türkiye sınırından uzak tutma amacı taşıdığını vurgulayan Erdoğan, "Bir başka ifade ile, biz Türkiye'ye karşı bir güvenli bölgeden değil, teröristlere karşı güvenli bölgeden bahsediyoruz. Kuzey Irak'ta hale sıkıntılarını yaşadığımız türden ülkemize karşı yeni bataklık haline dönüşecek bir güvenli bölge uygulamasına asla izin veremeyiz"

‘ABD DESTEK VERSİN, BİZ DEAŞ’IN KALINTILARINI TEMİZLEYELİM’

“Sayın Trump'a ifade ettim: 'Siz bize lojistik destek verin, DEAŞ'ı biz buradan temizleriz. Diğer terör örgütlerini buradan biz temizleriz'. Bunları kendisine bizzat söyledim. 'Yeter ki siz bize lojistik desteği verin. Yine buradan açıkça belirtmek mecburiyetindeyim ki, Türkiye özellikle Suriye'de kendisine verilen sözlerin tutulmaması sebebiyle çok sıkıntılar yaşamış, bedeller ödemiştir.

Eğer Sayın Obama döneminde verilen sözler yerine gelseydi, Zeytin Dalı Harekatı ile zaten bütün işleri bitirmiş olacaktık. Ama verilen sözleri tutmadı. Şu anda Sayın Trump da onu tespit ediyor, teyit ediyor. Artık ülkemize ve milletimize yeni bedeller ödetilmesine rıza göstermeyeceğiz" şeklinde konuştu(DHA).

ERDOĞAN’IN SÖYLEDİ, KUZEY IRAK’TAKİ GÜVENLİ BÖYLE NEYDİ?

1991 yılında ABD Irak’a savaş açtı. Birinci Körfez savaşı diye adlandırılan bu savaşta Türkiye ABD’ye destek ve Irka kuzeyi Barzani bölgesinde GÜVENLİ BÖLGE kuruldu, uçuş ve müdahale yasağı başlatıldı. Sonucu açısından bakıldığında; hem bu güvenli bölge tezgahı hem de bu savaşta Türkiye’nin ABD’ye destek vermesi sonucunda Türkiye bir yandan yüzbinlerce sığınmacı akınına uğradı.

Bu sığınmacıların eliyle sorun uluslararası arenaya çekilerek uluslararası bir Kürt sorunu yaratıldı. Buna paralel olarak Barzani özerk bir devlet yapısı kurdu ve onbinlerce pkklı terörist bu bölgeye yerleştirildi. Türkiye bu teröristleri yok edebilmek için binlerce şehit verdi. Üstüne de ABD amborgasu nedeniyle Türkiye milyarca dolar ekonomik kayba uğratıldı, bu kayıplar da hiçbir zaman telafi edilmedi.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ