Politika
12 Ekim 2017 ( 110 görüntülenme )

"ERDOĞAN'DAN KUTLAMA MESAJI"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın dünya başkentleri arasında yer alan marka bir şehir haline geldiğini belirterek, “Ankara, Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasının, ilerlemesinin ve demokrasimizin gelişme sürecinin de odak noktası olmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın başkent oluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

İstiklal Savaşı'nın karargahı, milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olan Ankara'nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutlayan Erdoğan, “Vatan topraklarının işgal girişimine karşı, büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele boyunca tarihi bir misyon yüklenen Ankara, Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasının, ilerlemesinin ve demokrasimizin gelişme sürecinin de odak noktası olmuştur” dedi.

Ankara'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, zafere ulaşılmasının ardından Türkiye'nin ve milletin mukadderatının belirlenmesinde önemli rol oynadığını kaydeden Erdoğan, “Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi. 

NASIL BAŞKENT OLDU

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 13 Ekim1923 tarihinde İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara, Türkiye Devleti’nin başkenti oldu.

Kaynak: ANKA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ