Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmuştur;

‘EN SAMİMİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM’

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü, Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum. Milli egemenliğimizin temelleri atılırken, aziz milletimiz her yaştan ferdiyle zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda birlik ve beraberlik içinde yılmadan mücadele vermiştir.”

‘MİLLİ İRADE ESASTIR’

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla istiklal ve istikbal mücadelesini sürdüren, geleceğine yön veren milletimiz için Meclis’in kuruluşu, vatan ve bayrak sevgisinin, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin timsali, özgürlüğümüzün güvencesi olmuştur. 23 Nisan 1920, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tutan milletimiz için, milli iradenin dışında ve üstünde hiçbir gücün, hiçbir yönetimin, hiçbir vesayetin tanınmayacağının ve tam bağımsızlık yolunda ilerleyişimizin ilanıdır.”

‘DAHA BÜYÜK TÜRKİYE’

“Kurtuluş savaşında kahramanlık destanı yazan aziz milletimiz, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından her alanda hızla gelişmeyi ve ilerlemeyi ilke edinmiş; Türkiye bugün, dünyanın saygın ve örnek ülkelerinden bir durumuna gelmiştir. Bizler de, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, daha büyük, daha güçlü, daha zengin, daha istikrarlı bir Türkiye’de yaşamaları için milletimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

‘ÇOCUKLARIMIZ EN KIYMETLİ VARLIK’

“Tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı, milletimizin çocuklara verdiği değerin en güzel tezahürüdür. Millet olarak, çocuklarımızı dünyadaki en kıymetli varlık olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. En büyük arzumuz, çocuklarımıza ve gençlerimize çok daha parlak yarınlar hazırlayabilmektir.”

‘GAZİ MUSTAFA KEMAL İLE…’

“Bu vesileyle, kuruluşundan bu yana, Türkiye Büyük Milleti Meclisi çatısı altında ülkemize hizmet etmiş tüm milletvekillerimize, milletimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bu müstesna bayramını gönülden tebrik ediyorum.”

Cumhurbaşkanlığı 23 Nisan mesajı işte böyle. Mesajda 'Gazi Mustafa Kemal' ifadesi geçiyor. Oysaki devlet teamüllerine göre devlet adamalarına adı ile değil SOYADI ile hitap edilmesi gerekiyor.

GAZİ MUSTAFA KEMAL DEĞİL, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

17 Aralık 1934'te kabul edilen 2622 sayılı ‘‘Atatürk adının veya bunun başına ve sonuna söz konarak yapılan adların hiçbir kimse tarafından alınamayacağını buyuran kanun’’ aynen şöyle:

‘‘Madde 1- Kemal öz adlı Türkiye Cumhur Reisine 24.11.1934 tarih ve 2587 sayılı kanunla verilmiş olan ATATÜRK soyadı yalnız tek ve şahsına mahsustur. Hiç kimse tarafından öz ve soyadı olarak alınamaz, kullanılamaz ve kimse tarafından hiçbir suretle bir kimseye verilemez.

Madde 2- ATATÜRK adının başına ve sonuna başka söz konarak öz ve soyadı alınamaz ve kullanılamaz.
Madde 3- Bu kanun hükmü 24.11.1934 tarihinden başlar.
Madde 4- Bu kanunun hükmünü yerine getirmeye Dahiliye Vekili memurdur (İçişleri Bakanı görevlidir)’’.


Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sayfası/ Emin Çölaşan

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ