Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemizde yaklaşık 5 milyon yabancı bulunuyor. Fırat'ın doğusunda başlattığımız harekâtta maalesef arzu ettiğimiz neticelere ulaşamadık. Artık bekleyecek tek bir günümüz dahi yok” şeklinde konuştu.

‘KENDİ YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin yeni yasama yılının açılış oturumunda yaptığı konuşmada sığınmacı konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Geldiğimiz noktada kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır. Mümbiç dahil Fırat'tan Irak sınırına kadar oluşturacağımız güvenli bölgede bir milyonu mevcut bir milyonu da yeni yerlerde toplam 2 milyonu iskan ettirmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘TOPLAN 5 MİLYON YABANCI, 3 MİLYON MİSAFİR SIĞINMACI' 

"Bugün ülkemizde yaklaşık 5 milyon yabancı bulunuyor. Suriye krizi uzadığı için hâlâ sınırlarımız içinde yaşayan 3 milyon misafirimizin yol açtığı kültürel ekonomik sınamaların elbette farkındayız. Türkiye'den başka bu süreci bu kadar uzun yönetebilecek başka bir ülke olmadığını da biliyoruz. Yaklaşık 8 yıldır misafir ettiğimiz bu insanların evleri vatanları zaten vardır. Bize düşen sığınmacıların bir an önce kendi topraklarında hayatlarını sürdürebilecekleri bir yaşam oluşturmaktır."

‘ARAP'I YEZİDİ'Sİ HRİSTİYAN'IYLA HUZURLU BİR GELECEK’

"Ülkemize yönelik Suriye kaynaklı terör tehdidi artık tahammül edilemez boyutlara ulaştı. Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı hakrekâtlarını hayata geçirdik. İdlib'de Rusya ve İran'la birlikte yürüttüğümüz operasyonlarla bir insani dramın yaşanmasının önüne geçtik. Öncelikle şu hususu sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum; Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünden, siyasi ve idari birliğinden yanadır. Oradaki mevcudiyetinin tek sebebi sınırlarımıza yönelik terör tehditleridir. Biz asla savaştan , çatışmadan, kan dökülmesinden acı çekilmesinden yana değiliz. Tam tersine hem kendimiz hem Arabı, Ezidisi, Hıristiyanıyla tüm Suriye halkı için huzurlu bir gelecek istiyoruz. “


‘FIRAT’IN DOĞPUSAUNDA İSTEDİĞİMİZSONUCU ALAMADIK,ARTIK BİR GÜN DAHİ BEKLEYEMEYİZ’

"Fırat'ın doğusunda başlattığımız harekâtta maalesef arzu ettiğimiz neticelere ulaşamadık. Artık bekleyecek tek bir günümüz dahi yok. Geldiğimiz noktada kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır. Mümbiç dahil Fırat'tan Irak sınırına kadar oluşturacağımız güvenli bölgede bir milyonu mevcut bir milyonu da yeni yerlerde toplam 2 milyonu iskan ettirmeyi amaçlıyoruz."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ