CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak açıklanan Binali Yıldırım'ın, Meclis'te grup yönetmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen törende TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladı. Adaylığının kesinleşmesinin ardından Yıldırım'ın Meclis Başkanlığı görevine devam edip etmeyeceği tekrar gündeme geldi.

‘MECLİS’TE OTURUM YÖNETEMEZ’

Yıldırım'ın adının açıklanmasının ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Aday olduğu için Meclis'te oturum yönetemez. Elimizden gelen tüm imkanlarla fiilen engel olmaya çalışacağız. Binali Yıldırım ya İBB Başkan adayı olacak ya da Meclis Başkanı, hukuki açıdan bütün imkanlarımızı kullanacağız. YSK, Anayasa Mahkemesi ve İdare Mahkemesi'ne başvuracağız. Şu anda bu başvuruların nasıl olacağını arkadaşlarımız inceliyor." Diyerek tepkisi ortaya koydu.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Yıldırım'ın İBB Başkan adayı olursa görevinden istifa etmesine gerek olmadığını söylemişti. Yıldırım da geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada "İstifa tartışmaları benim dışımda, konu kapanmıştır diye düşünüyorum" demişti. AKP Genel Başkanı Erdoğan ‘Binali Yıldırım’ı aday gösteriyor’ ama Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla aday olan kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018’e kadar istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı. İşte o karar:

YSK: ‘KAMU GÖREVLİLERİNİN 1 ARALIK 2018’E KADAR İSTİFA ETMİŞ OLMASI GEREK YOKSA ADAY OLAMAZ’

YÜKSEK SEÇİM KURULU Karar No : 1036 : “2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında bir ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede( 1 Aralık 2018) vermiş olmaları gerekir. Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkan bulunmamaktadır.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ