Doğu Akdeniz’de hareketlilik devam ederken, Türkiye ve Fransa arasında da geçtiğimiz hafta ipler gerilmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Derdimiz Türk milleti ile değil Erdoğan’la” ifadelerini kullanırken, bu ifadelere Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yanıt gecikmemişti. Erdoğan, Macron’a, “Zaten süren az kaldı, gidicisin” şeklinde yanıt vermişti.

ZOR SORU
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Erozan, “Fransa’ya tavır koymak için sipariş edilen 30 Airbus uçağından niye vazgeçilemiyor acaba” diye sordu.

İYİ PARTİLİ EROZAN SORDU ‘NEDEN VAZGEÇMİYORSUN'’
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Erozan da sosyal medya hesabından, Türkiye- Fransa gerilimine ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı. Erozan, “Fransa’ya tavır koymak için sipariş edilen 30 Airbus uçağından niye vazgeçilemiyor acaba? Airbus şirketinin yedirmiş olabileceği avantanın ortaya çıkmasından mı çekiniliyor” dedi.

ERDOĞAN 'AZ KALDI GİDİCİSİN'
Öte yanda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul 100 Bin Yeni Üye Programı’nda açıklamalarda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron için “Süren zaten az kaldı, gidicisin” ifadelerini kullanan Erdoğan, Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’ye de sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

‘SÜREN AZ KALDI, GİDİCİSİN’
* ‘Bizim problemimiz Türk milletiyle değil, bizim problemimiz Erdoğan’la’ diyor. Macron senin süren zaten az kaldı, gidicisin. Ben sana birkaç yıl önce ne demiştim? Bir telefon görüşmemizde “Tarih bilgin hiç yok, önce tarih öğren” demiştim. Türkiye’ye tarih dersi verme. 1 milyon Cezayirliyi, 800 bin siz öldürdünüz. Yüzbinlerce Libyalı’yı siz öldürdünüz. Bize insanlık dersi verme.”

AİRBUS UÇAK ALIMI
2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daveti üzerine gerçekleştirdiği Fransa gezisi esnasında, Airbus ve Türk Hava Yolları (THY) arasında, 20+5 adet opsiyonlu A350-900'ün satın alma görüşmelerine başlamak adına mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ