1072 görüntülenme28 Ağustos 2019
ERDOĞAN’A DONDURMA
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dondurma ısmarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde İdlib’deki çatışmalar vardı.

‘GÖRÜŞMENİN GÜNDEMİ İDLİB’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede öne çıkan konu Suriye ordusunun operasyonlarını yoğunlaştırdığı İdlib oldu. İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, İdlib konusunda ek tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi.

PUTİN: İDLİB’DE TERÖRİSTER ORTADAN KALKACAK

Putin, "İdlib’deki durum hakkında derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik. İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık" şeklinde konuştu. İdlib'le ilgili ek tedbirlerin ne olduğuna dair ayrıntılar açıklanmadı.

ERDOĞAN: SURİYE SALDIRILARI DURDURURSA SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİREBİLİRİZ’

CumhurbaşkanıErdoğan ise İdlib konusunda Türkiye'nin Soçi Mutabakı'ndan kaynaklı sorumluluklarını ancak Suriye rejiminin saldırılarına son vermesiyle yerine getirebileceğini vurguladı. "Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez" diyen Erdoğan, Mayıs ayından bu yana yaşanan saldırılarda 500'den fazla sivilin öldüğünü dile getirdi.

Eylül 2018'de Ankara ile Moskova arasında imzalanan Soçi Mutabakatı, Suriye güçleri ile bazıları Türkiye tarafından da terör örgütü kabul edilen silahlı muhalifler arasında 15-20 kilometrelik silahlardan arındırılmış bir tampon bölgenin oluşturulmasını öngörüyordu. Muhaliflerin belirlenen bölgelerden çekilmesinin Türkiye tarafından sağlanması ve denetlenmesi bekleniyor.

ANLAŞAMADILAR: PUTİN TERÖRİSTLER SALDIRIYOR,ERODĞAN REJİM SALDIRIYOR DEDİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Teröristler Suriye egemenliğindeki topraklara saldırıyor, Rus üslerini tehdit ediyor" derken, Erdoğan ise İdlib'de sükuneti bozan tarafın Suriye rejiminin saldırıları olduğunu savundu. Erdoğan "Rejimin saldırıları özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir" diye konuştu.

"KOMŞUMUZ SURİYE" VURGUSU

Erdoğan ayrıca Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi çözümü desteklediklerini belirtirken, "Gayemiz akan kanın durması, komşumuz Suriye'nin sekiz yıldır özlemini çektiği huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ