Konuk olduğu bir programda "KHK faciadır" sözleriyle tartışma yaratan Bülent Arınç ile Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliyelerine "Çok güzel haber" diyerek destek veren İlnur Çevik için AKP'li Mehmet Metiner'den sürpriz bir çağrı geldi.

‘KRİPTO İSİMLER VAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iki ismi de görevden alma çağrısı yapan Metiner, "Bu sürece acilen müdahale edilmelidir. Halkla inatlaşılmaz. Halkın FETÖ ile özdeşleştirdiği veya kripto olarak gördüğü isimlerin itibar görmesi halkın tepkisini çekiyor. Biz bugünden söyleyelim. Yarın herkes bırakıp gitse bile hep burada Reis'inin yanında ölümüne duracak olan bizler bunu söylemezsek davamıza ihanet etmiş oluruz. Takdir Reis'imizindir" ifadelerini kullandı.

ŞAMİL TAYYAR: ‘SAVCILAR GÖREVE’

Bülent Arınç'ın kamudan KHK ile uzaklaştırılan FETÖ üyelerini savunmasına tepki yağıyor. AKP eski Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, eski ‘dava arkadaşı’ Arınç’ın sözleri nedeniyle yargıyı göreve çağırdı.

ARINÇ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

AKP eski Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın FETÖ'yü aklamaya çalıştığını belirterek yargıyı göreve çağırdı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Arınç'ın FETÖ'yü aklama çabası içerisinde olduğunu yazan Tayyar, "Arınç... FETÖ’yü aklama çabası, artık parti içi sorun değil yargının konusudur. Savcıları göreve çağırıyorum." dedi.(Yeniçağ)

SARIZEYBEK: ‘BU BÖYLE NEREYE’

Haber böyle… Anlaşılan siyasetin FETÖ’yle mücadelesinde bir kafa karışıklığı var. Biri çıkıp bu mücadele iyi gidiyor diyor, diğeri çıkıp ‘nu bir facia’ diyor. Aslında bu mücadelenin nereye gittiği belli değil…Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında bu konuya değiniyor ve AKP’nin Fetö üzerinden yaptığı operasyonlara büyük eleştiriler getiriyor. Sarızeybek’in kitabında yer alan o bölümünden bir kesit şöyle;

‘ASIL SORUN TAVANDA, KRİPTO HÜCRELER’

Başta Cemaat derken F tipi ve şimdi de Fetö olan bu yapıyla ilgili çok şey söylendi ama akılda kalıcı bir şema sanıyorum Usta tarafından çizildi; üç katlı bir çete!.. Gerçi çete demek Fetö’yü tam olarak ifade etmiyor olsa da çünkü daha karmaşık ve küresel bir yapı bu, en azından üç katlı olduğu doğru; tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bir şebeke!

‘HALK AKP’NİN ELİYLE CEMAAT’E SÜRÜKLENDİ’

İbadet katında yer alan grup aslında cemaatin ta kendisi ve çok geniş bir toplum kesimine hitap ediyor. Dini öğretisini Said-i Nursi eliyle Halidi Nakşibendi Tarikatından alıyor tıpkı Adıyaman Menzil gibi. Medyaya düşen çaycı simitçi börekçi ya da emekli memur işçi şeklindeki tanımlamalar aslında işte bu kesim. Toplum zaten bu tabanı iyi biliyor belki çoğunu tanıyor. Masum dini inançlarla Gülen’e bu kesimin bağlanışı ve büyümesi herkesin gözü önünde oldu, gizlisi saklısı yok. Kaldı ki bunda siyasi iktidarın payı çok büyük. Belediye ve devlet destekli yapılan ve yurdun dört bir köşesinde düzenlenen Türkçe olimpiyatları itici güç oldu, yanında yurtlar, pansiyonlar, dershaneler…

‘FETÖ’NÜN KURUCU KADROLARI: ABİLER VE ABLALAR’

Fazla söze gerek yok çünkü bugünkü siyasi iktidar sahiplerinin ‘muhterem hocaefendi’ diye diye masum halkı nasıl bu Cemaate yönlendirmiş olduğunu havadaki kuşlar bile biliyor. Temeli ibadet olan bu tabanı önemli çünkü Fetö’nün devlet içindeki asıl gücü olan Tipi bu tabandan seçiliyor. Üzerinde durulması gereken cemaatin tabanı değil, polisimizi askerimizi ve gençlerimizi daha okul çağında bu cemaat çatısı altında örgütleyenler yani F Tipini yaratan cemaatin abileri ve ablaları…

‘ÖRÜMCEK AĞI GİBİ’

Fetö’nin asıl kuruluş felsefesini hayata geçirmiş olan bu abi ve ablalar… Kurucu kadrolar, seçici, arayıcı, bulucu, eğitici ve öğretici kadrolar. Bunların işi şebeke kurmak zaten, örümcek ağı gibi bir şebeke!..

‘TİCARET KATININ AKP İLE BAĞI VAR’

Üç katlı Fetö’nün ticaret katına gelince… Burada küçük esnaftan tutun da en büyüğüne kadar zincirleme giden ve inançları paraya tahvil eden bir grup yer alıyor ki bunun da zaten gizlisi saklısı yok, herkes biliyor. Siyasi iktidar da biliyor hatta çoğunu tanıyor. Çünkü tutun belediyelerden ta kamu kurumlarına kadar aralarında ihale ilişkileri var, para ilişkileri var. Her ne kadar bu ticaretin siyasi figürleri hala ortaya çıkmamış olsa da bunların çoğu yargılanıyor şu anda.

‘FETÖ’NÜN ALT YAPISI ŞİMDİ AKP’YE DEVREDİLİYOR’

Belki bu noktada ilginç olanı, Fetö’yle bağlantılı bu şirketlerin yönetimlerine siyasi iktidarla bağlantılı kadroların getirilmiş oluşu. Yani inançları paraya tahvil eden bu sermaye grubu şimdi el değiştiriyor. Bunlar üzerinden kurulmuş dernekler, vakıflar, yurtlar, pansiyonlar da el değiştiriyor. En son Maarif Vakfı kurdular, Fetö’ye ait okullar şimdi bu vakfa geçiyor. Bu ileride bir soruna yolaçar mı, göreceğiz daha yolumuz var.

‘KRİPTO HÜCRELER AÇIĞA ÇIKARILMADAN BU ÖRGÜT ÇÖKMEZ’

Tavana gelince yani en üst kattakiler, Usta’nın ihanet dediği grup… F Tipi’ bu grubun sadece bir parçası, sahte delil, yasa dışı dinleme gibi ayak işlerini yapan bir maşa. Dolayısıyla bugün karşımıza gerçek tehdit olan iki grup çıkıyor; abiler ablalar ile kripto hücreler. F Tipi açığa çıkarıldı, yargılanıyor ama bu kripto hücrelerle abi ve ablalara karşı nedense bir arpa boyu bile mesafe kat edilmedi. Öte yanda, abileri ve ablaları yöneten Kripto hücreler olduğu için, Türkiye Fetö’ye karşı mücadelede tüm enerjisini bu hücreleri çökertmek için harcamalıydı ama olmadı hala da olmuyor.

‘HERGÜN OPERASYON DA YAPILSA, BU İŞ BÖYLE GİTMEZ’

Şu sıralar görüyoruz işte…Her gün neredeyse üç beş on elli yüz kişi gözaltına alınıyor, kimi tutuklanıyor kimi ise serbest kalıyor. Ajanslara düşen haberlerden bunların hepsinin ankesörlü telefonlara konu olduğu için soruşturmaya tabi tutulduğu anlaşılıyor. İyi tamam da tepedeki kripto hücreler açığa çıkarılmadan buradan ne sonuç beklenebilir ki...

Birkaç milyonu aşkın kişinin şu ya da bu şekilde var olan Cemaat ilişkisi gözönüne alındığında, isterseniz her gün binlerce kişiyi gözaltına alın, soruşturma yapın, tutuklayın ama aldığınız bu kişilerin kripto hücrelerle bağı yoksa mücadeleniz bir sonuç verebilir mi ?

Soru şu: BU İŞ NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR?

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ