Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2477 görüntülenme )

Erdoğan'a Büyük Destek Bakınız Hangi Ülkeden Geldi!

Hem Mursi'ye destek hem de...
  Senegal Yüksek İslam Konseyi Başkanı Thiam, Türkiye'nin İslam dünyasına yardım konusunda çok çabaladığını belirterek, "Türkiye lider ülke rolünü daha fazla üstlenmeli" dedi.  
Thiam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayı ve İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
"Tüm Müslümanlar Mursi için dua etmeli"
İslam dünyasında yaşanan sıkıntılara değinen Thiam, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şöyle devam etti:
"Tüm Müslümanlar, Allah'ın ona yardım etmesi için dua etmeli. Ona yapılanlar çok üzücü. Haklı olup olmadığını bilmiyoruz ama her ne olursa olsun Mursi halkı tarafından seçilmişti ve kendi askerleri tarafından devrildi. İslamiyete ve ülkesine yardım etmek için çabalayan böyle bir insanın bugün bu şekilde kafesin içinde bulunması beni düşündürüyor."
"Attıkları tüm adımlarda Türkiye'yi destekliyoruz"

Türkiye ile Senegal  ilişkilerine de değinen Thiam, iki ülkenin dostluğunun çok eskilere dayandığını vurguladı. Thiam, geçen yıl Senegal'in farklı dini kesimlerinden birer temsilciyle Türkiye'yi ziyaret ettiklerini de anımsattı. 
Ziyarette Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'le de görüştüklerini aktaran Thiam, Türk yetkililerin, Senegal'de bir üniversite yaptırma sözü verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Türkiye bizden haber bekliyor, şu anda üniversitenin yapılacağı arsayı belirlemeye çalışıyoruz. Arsa tespit edildiğinde inşasına başlanacak. Türkiye, ondan istenmesini beklemeden İslam dünyasına yardım ediyor. Müslüman ülkelerde bulunan fakirlere ve baskı altında olanlara destek vermek için çok çabalıyor. İslam dünyası, İslam biliminin gelişmesi adına ve fakirler için attıkları tüm adımlarda Türkiye'yi destekliyoruz. 
Türkiye, İslam dünyasında lider ülke rolünü daha fazla üstlenmeli. Türkiye, dostlarını bırakmayan bir dosttur. Kur'an-ı Kerim'e, Peygamber Efendimiz'in sünnetlerine ve herkesi birleştiren insani değerlere inanan büyük bir Müslüman ülkedir ."(aa) 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ