Politika
31 Temmuz 2020 ( 3269 görüntülenme )

Erbaş 'Bayram Hutbesi'

Ayasofya Camii'nde 86 yıl sonra kılınan ilk namazda Osmanlı'daki kılıç geleneğini devam ettirerek minbere kılıçla çıkan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurban Bayramı hutbesinde de aynı kareyi tekrarladı. 


ERBAŞ AYETİN TERCÜMESİNİ DEĞİŞTİRDİ
Erbaş bayram hutbesinde 'Rabbin için namaz kıl, kurban kes! Doğrusu sana kin tutanlar var ya, işte soyu, zürriyeti kesik olan onlardır.” diyerek dikkat çekti. Diyanet'in resmi sitesinde Kevser Suresi tercümesi ise şöyle: 
(1)Şüphesiz biz sana bitip tükenmez nimetler verdik.
(2) Şimdi sen rabbin için namaz kıl ve kurban kes!
(3) Asıl sonu gelmeyecek olan, sana karşı nefret duyandır."

 Ebaş'ın Cuma hutbesi özetle şöyle;
‘KİN TUTANLAR ZÜRRİYETİ KESİK OLANLAR’
“Kevser Suresi’nde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz biz sana bitip tükenmez nimetler verdik. O halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes! Doğrusu sana kin tutanlar var ya, işte soyu, zürriyeti kesik olan onlardır.”

‘MİLLET ÜMMET’
“Bayramlar ise ailemiz, akrabalarımız, din kardeşlerimiz ve tüm insanlarla bağlarımızın güçlendiği; millet ve ümmet olma irademizin tezahürü olarak birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızın hayata egemen olduğu müstesna zaman dilimleridir.”

‘AYASOFYA’
“Şunu iftiharla ifade edeyim ki aziz milletimiz, geçmişten bugüne nice zorlukları sabır, sebat ve azimle aşmıştır. İşte, 86 yıllık hasretin ardından büyük fethin sembolü Ayasofya Cami-i Şerifinin yeniden ibadete açılması, milletimizin sarsılmaz imanı, tükenmez umudu ve kararlı duruşunun bir göstergesidir. Allah’ın yardımı, milletimizin azim ve kararlılığı ile yaşadığımız küresel sıkıntıları da aşacağımıza ve daha büyük bir huzur ve coşkuyla yaşayacağımız bayramlara kavuşacağımıza olan inancımız tamdır.”

‘DARGINLIKLARA KÜSKÜNLÜKLERE SON’

“Mübarek günlerde dargınlıklara ve küskünlüklere son verelim. Bayramın huzurunu hep birlikte yaşayalım. Ancak hastalıkların yayılmasına sebep olarak bu kıymetli günleri hüzne çevirmeyelim. Maske ve güvenli mesafe kuralına riayet edelim. Bayram günlerinde ve salgın süresince tokalaşmaya, kucaklaşmaya ve musafahaya ara verelim.^Ayrıca Arefe günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte tamamlayacağımız teşrik tekbirlerini unutmayalım.”

‘BAYRAM MÜBAREK OLSUN’

“Hutbemi bitirirken sizleri bayram süresince kurban kesiminde, ziyaretleşmede, bilhassa trafikte anlayışlı ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizleri her türlü kaza ve beladan muhafaza buyursun. Salgın hastalıklardan, savaş ve acılardan halâs eylesin. Nice bereketli bayramlarda buluştursun. Allah’ın selamı, rahmeti, ikram ve inayeti üzerimize olsun! Bayramımız mübarek olsun aziz kardeşlerim.”

Kaynak: Ajanslar/ Diyanet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ