Ekonomi
05 Temmuz 2019 ( 53 görüntülenme )

Enflasyonu Düşürdük: 'HAMDOLSUN'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide somut iyileşmeleri çok net gördüklerini belirterek "Enflasyonu bugün yıllık hedeflediğimiz rakamın altında 15.7 olarak gördük" ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'daki finansal kurumlar toplantısında konuştu. Albayrak şunları söyledi:

‘ARTIK TECRÜBE KAZANDIK’


"Son 6 yılda yaşadıklarımıza bakıldığında, ne kadar büyük ve güçlü bir ülke olduğumuz ortada. Türkiye artık gelebilecek kur ataklarına karşı eskisinden çok daha iyi mücadele edecek tecrübeler kazandı. Herkese söylüyorum içimiz rahat olsun, dostlarımıza da söylüyorum. Türkiye artık üzerinden para kazanılacak bir ülke değil. Eski taktikler ve teknikleri biliyorsunuz, Türkiye artık birlikte potansiyeliyle, güçlü adımlarla kazandıracak bir ülke.

‘ENFLASYONU DÜŞÜRDÜK’

En önemli hedeflerimizden biri yüksek enflasyonla mücadeleydi. Yılın ilk 6 ayında yıllık hedeflediğimiz rakamın bile altında 15,7 enflasyonu görmüş olduk. Enflasyonu finansal saldırılara maruz kaldığımız tarihin öncesinde taşımış olduk. Önümüzdeki aylarda enflasyon oranının çok daha gerilere ifade edebiliriz. Yılın ikinci yarısında tek haneli seviyelere ilerleyeceğiz. Enflasyonla mücadelemizi daha ileriye taşımak için tarımsal üretime destek veriyoruz. Tarım noktasında enflasyon ayağıyla ilgili desteğimiz devam edecek.

CARİ FAZLA GELECEK

Cari açığımız 8.6 milyar dolara kadar geriledi. Mayısta olmasa da haziranda ilk defa cari fazla verilecek. Haziran ayı itibarıyla 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ilk defa cari fazla verilecek. Piyasanın dinamiklerini dikkate alarak ekonomide yeni dönemi arzu ettiğimiz hedeflerle değerlendireceğiz. . Ekonomik büyüme için finansal kurumlar ve reel sektör arasındaki ilişkinin güçlü olması önem arz ediyor." dedi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ