Antikapitalist Müslümanlar’ın yerel seçimlerde muhalefetin adaylarını destekleyeceğini söyleyen ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, "Açgözlü, müteahhitleşme arzusuyla dolu biri olmayacak. Sade ve mütevazı yaşayacak" dedi. DW Türkçe yazdı;

2012'de kurulan ve 2013'teki Gezi Parkı eylemlerine katılımlarıyla adlarından söz ettiren, her yıl Ramazan ayında düzenledikleri "Yeryüzü Sofrası" iftarlarıyla farklı kesimleri bir araya getiren Antikapitalist Müslümanlar, 31 Mart'taki yerel seçimlerde tercihini hangi partiden yana kullanacak?

‘ELİAÇIK ELEŞTİRDİĞİ İÇİN YASAKLI’

BBC muhabiri Antikapitalist Müslümanlar'ın öncüsü, İhsan Eliaçık ile İstanbul'un tarihi semti Balat'taki İnşa Vakfı’nda görüştü. "Terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Eliaçık üst mahkemenin kararını bekliyor ve adli kontrol nedeniyle İstanbul dışına çıkması yasak. 

Eliaçık'a göre kendisine ceza verilmesinin nedeniyse, iktidarı ve Erdoğan'ı, "İslam'a uygun olmamakla" eleştirmiş olması. Eliaçık, 12 Eylül 1980 döneminde de tutuklanmış ve bir süre Ankara'daki Mamak Cezaevi'nde kalmış bir isim.

ELİAÇIK: ‘AKP'Yİ SADECE BİR SEÇİMDE DESTEKLEDİM’

DW Türkçe’ye konuşan Antikapitalist Müslümanlar’ın öncüsü konumundaki Eliaçık, 28 Şubat 1997’ye dek hiçbir seçimde oy kullanmadığını söylüyor. O dönem de 30 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığını anlatan Eliaçık, ilk oyunu Fazilet Partisi'nin kapatılmak istenmesine tepki olarak verdiğini belirtiyor.

Eliaçık, 28 Şubat’tan sonra 2007’de bir kez daha sandığa gidiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül'ü desteklediğini söyleyen Eliaçık şöyle devam ediyor: “O dönem de Gül, cumhurbaşkanlığı için dışlanmıştı. 'Hanımı başörtülü' ve 'Gül cumhurbaşkanı olamaz' diyorlardı. Devletin bu tepkisine üzüldüm ve Gül için sandığa gittim."

ELİAÇIK: ‘AKP İKTİDARI ÖMRÜNÜ TAMAMLADI’

AKP’ye ilk ve son kez Gül’ün cumhurbaşkanlığı için oy verdiğini belirten Eliaçık'a göre 2007'den sonra AKP iktidarı ömrünü tamamlamış. AKP'nin, bürokrasinin her noktasını ele geçirdiğini söyleyen Eliaçık, "2007'den sonra artık AKP’nin eleştirilmesi gerektiğini düşündüm" diyor.Eliaçık, AKP iktidarının 2002-2007 ve 2007-2010 yılları arası olmak üzere iki dönemi olduğunu savunarak sözlerine şöyle devam ediyor:

’10 YILDAN FAZLASI YÖNETİCİLERİ DİKTATÖR YAPIYOR’

"Dindarlar bu ülkede iktidar olmalı ve kendilerini göstermeliydi. Ne yapacaklarını halk görmeliydi. Ancak bir parti en fazla 10 yıl iktidarda kalmalı. Bu süre aşılınca siyasi tiranlık genleri baş göstermeye başlıyor, devleti yönetenler ülkeyi kendi çiftliği görüyor. O zaman da diktatörlük devreye giriyor."

ELİAÇIK: ‘İKTİDAR KENDİ TABABINDAN TOKAT YİYEBİLİR’

AKP ve Erdoğan'ın icraatlarını değerlendiren Eliaçık, "Müslüman'ın ne söylediğine değil, ne yaptığına bakarım ben. Domates, biber, patlıcan ve poşet fiyatlarından rahatsız olan AKP tabanının 31 Mart'taki yerel seçimlerde sürpriz yapma olasılığından söz eden Eliaçık, "İktidar, kendi tabanından tokat yiyebilir" diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ