Genel
16 Ekim 2018 ( 784 görüntülenme )

Meclis'e yazıldı!.. 'TARAFSIZ DEĞİL, ÜSTÜNE DE PARA, BU OLMAZ'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılmasını öngören yasa teklifini Meclis’e sundu.


'HEM TARAFSIZ DEĞİL, ÜSTÜNE DE PARA'

Türkkan'ın verdiği elektrik faturaları üzerinden kesilen yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasını öngören yasa teklifine gerekçe olarak "Yıllardır pahalı elektrik kullanımı ile mağdur edilen vatandaşlar, Anayasa’ya göre tarafsız kamu yayıncılığı yapmakla yükümlü olan TRT’nin, elektrik faturalarına yansıtılan ve haksız olarak aldığı pay ile daha da mağdur duruma düşürülmektedir"  ifadelerine yer verildi.

Türkkan’ın Meclis’e sunduğu yasa teklifinin ayrıntıları şöyle:

'TRT'Yİ AYAKTA TUTAN VATANDAŞTIR'

“Elektrik faturalarına yansıtılan TRT payı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu giderlerinin karşılanması amacıyla elektrik tüketicilerinden tahsil edilmektedir.TRT payı, faturadaki tüketim tutarı; yani aktif enerji bedeli üzerinden %2 oranında alınmaktadır. Sayıştay'ın denetim verilerine bakıldığında; yıllardır TRT'nin en önemli gelir kaynağının elektrik tüketim bedeli üzerinden aldığı TRT payı olduğu dikkat çekmektedir." 

'HEM TARAFSIZ DEĞİL HEM DE VATANDAŞTAN PARA'

"Yıllardır pahalı elektrik kullanımı ile mağdur edilen vatandaşlar, Anayasa’ya göre tarafsız kamu yayıncılığı yapmakla yükümlü olan TRT’nin, elektrik faturalarına yansıtılan ve haksız olarak aldığı pay ile daha da mağdur duruma düşürülmektedir.
Vatandaşın elektrik tüketimi ile izleyip izlemediği bile belli olmayan bir yayın kurumunun aldığı payın ilişkilendirilmesi de sorgulanmaya muhtaçtır." 

'ELEKTRİK FATURALARINDAN TRT PAYI ÇIKARILMALIDIR'

"Elektrik faturalarına yansıtılan TRT payı, yıllardır vatandaşın sırtında bir yük olmuş ve kaldırılamamıştır. TRT’yi izlesin izlemesin bu payın herkesten alınması haksız bir uygulamadır.Ülke ekonomisinin krizde olduğu dönemde, sırtındaki borç yükü ile geçinmekte zaten zorlanan vatandaşın, elektrik faturalarına yansıtılan TRT payı derhal kaldırılmalı ve elektrik faturalarından artık çıkarılmalıdır."

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ