Elazığ'daki 6.8'lik Sivrice depremini önceden bilen Prof. Naci Görür, bundan sonraki büyük depremin Kahramanmaraş Türkoğlu’nda olabileceğini açıkladı. İlçede beklenenin aksine bir tedirginlik yok. Ne deprem için bir hazırlık, ne güçlendirme çalışması yapılıyor. Tersine imar planları değiştiriliyor.

‘SİVRİCE’Yİ SÖYLEMİŞTİM, KEHANET DEĞİL, ŞİMDİ TÜRKOĞLU KRİTİK’

“6.8'lik deprem uyumakta olan, uzun dönemdir aktif olmayan Doğu Anadolu fayının uyanışını gösteriyor” diyen Prof. Görür, “Sivrice'yi işaret etmiştim. Bu benim özel yetenek sahibi olduğumu göstermiyor. Her yer bilimci bunu bilebilirdi. Şimdi aynı fay üzerinde yine deprem olma olasılığı bulunan başka yerler de var. Örneğin Kahramanmaraş’ın Türkoğlu yöresi. Orada en son deprem 1513’te oldu. Dolayısıyla uzun bir süre geçmiş. Orada da deprem olabilir” şeklinde konuştu.

DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMASI YOK

Sözcü, Görür'ün işaret ettiği Türkoğlu'nun muhtarlarıyla konuştu, ilçenin nabzını tuttu. Türkoğlu'nda beklenenin aksine bir panik havası yok, tam tersine herkes çok rahat. Ne deprem konusunda bir hazırlık, ne bir güçlendirme çalışması yapılmış. Hatta tam tersine 6-7 yıldır geleneksel 2-3 katlı evlerin yerine yüksek apartmanlar dikilmeye başlanmış.

‘DEPREMİ BEKLİYORUZ, HAZIRLIK YOK’

Fatih Mahallesi Muhtarı Muhammet Karaca:
“Yıllardır bekliyoruz. Türkoğlu'nun fay hattının üzerinde olduğu en bilinen şey. Herkes biliyor. Herhangi bir şey de yapmadık, yapmıyoruz. Şu ana kadar devlet kurumlarının bize yansıyan güçlendirme, halkın eğitimi gibi bir şey yok. 6-7 yıldan bu yana yüksek apartmanlar yapılmaya başlandı. 6 kata çıktı. Burada da bir saçmalık var. Deprem bölgesi ana caddeye 6 kat vermişler. Bir arkasına 3 kat vermişler. Çürükse her taraf çürük, sağlamsa her taraf sağlam.”

‘İLÇE ALLAH’A EMANET’

İstasyon Mahallesi Muhtarı Tevfik Ateş:
“Bizde hiç öyle bir panik yok. Kahve ful dolu. Hepimiz okey oynuyoruz. Biz bu deprem tehlikesini eskiden beri biliyoruz. 1975'te falan da burada depremler oldu. Apartman sistemi Türkoğlu'nda yeni başladı. Genelde 2 katlıdır, benim mahallemde 3 katlı yok. Evlerin çoğu 45-50 yıllık. Bize depremler ilgili bir eğitim falan verilmedi, belediyenin bir çalışmasını görmedik, Allah'a emanet yaşıyoruz.”

‘ELAZIĞ’DAKİ DEPREMDEN SONRA TOPLANMA YERİ AÇIKLANDI’

Ceceli Mahallesi Muhtarı Mehmet Yılmaz:
“Biliyorduk, burada da fay hattı varmış. Riskliymiş, tehlikeliymiş. Ama halkta öyle bir tedirginlik de yok açıkçası. Takdir Allah'ın… Ne diyeceksin, ne yapacaksın. Korksa da korkmasa da insanlar evini terk edemiyor tabi ki. Allah'ı var, belediye (Elazığ'daki depremden sonra) bir şey olursa toplanma yerlerini paylaştı.”

‘BİR HAZIRLIK YOK, EVLER AYNI ŞEKİLDE DURUYOR’


Cennet Pınarı Muhtarı Ali Dölek:
“Türkoğlu'ndan büyük bir fay hattının geçtiğini çok eskiden beri biliyoruz. Ama hazırlık konusunda da yapılan hiçbir şey de yok. Allah'tan gelecek bir şeydir.Normalde 100'e yakın hanemiz var ama çoğu okullar nedeniyle şehirde. Evler aynı şekilde duruyor…Belediyenin yaptığı bize yansıyan bir şey de yok.”

‘KOSKOCA KASABA, BAŞA GELEN ÇEKİLİR’

Osman Okumuş (Emekli):
“İki üç günden beri televizyonları dinliyoruz. Ne yapalım… Allah'a emanet. Ömrümüzün yettiği kadar oturacağız. Koskoca kasaba… Göçücü değil, yıkıcı değil, başa gelen çekilir. Burada genelde iki katlıdır. 4-5 blok var yüksek. Benim evim 3 katlı. Sağlam mı diye baktırmadım. Neyine baktıracağım. Devletin depremle ilgili bir çalışması var mı bilmiyorum. Türkoğlu'nda hiç kimse tedirgin değil.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ