PİAR Araştırma Şirketi, 19-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, kent-kır oranına uyularak 2 bin 416 kişinin katılım gösterdiği ankette Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yeni partiler ve ülkenin içerinde bulunduğu sosyal ve ekonomik sorunlar araştırıldı.

İMAMOĞLU YÜKSELİYOR, ERDOĞAN VE AKP DÜŞÜYOR

Çıkan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'de büyük bir düşüş yaşandığı görüldü. Diğer yandan halkın iktidara güvenini kaybettiği, ekonomik ve sosyal problemlerin çözüleceğine ilişkin bir umutlarının kalmadığı, AKP'nin oyunun yüzde 31.9'a kadar gerilediği ortaya çıktı.

İMAMOĞLU %44.5, ERDOĞAN %39.7

Ankette en dikkat çeken veriler Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sonuçlardan geldi. “İlk turda iki adayın olduğu bir cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy verirsiniz?” şeklindeki soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 44.5'i Ekrem İmamoğlu olarak yanıt verirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenler yüzde 39.7'de kaldı. Yüzde 15.8'lik kesimi ise kararsızlar oluşturdu.

BABACAN ÖNDE
Araştırmaya katılanların yüzde 7.7’si bu ay içinde parti kurması beklenen Ali Babacan’a oy vermeyi düşünürken, Ahmet Davutoğlu’na oy vermeyi düşünenlerin oranı yüzde 3.4.

SORUN EKONOMİ VE İŞSİZLİK
PİAR'ın araştırdığı bir diğer konu ise 'Türkiye'nin en önemli sorunu' oldu. Katılımcıların yüzde 34.2'si ekonomi, yüzde 16'sı işsizlik, yüzde 11'i Suriye politikası ve yüzde 10.4'ü de eğitimi en önemli problem olarak gördü.

EKONOMİ, DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜKLER VE YARGI DEĞERLERİ DÜŞÜYOR
Ankete katılanların yüzde 62.2'si AKP iktidarında ekonomide, yüzde 56.1'i demokraside, yüzde 63.'i basın özgürlüğünde ve yüzde 58.7'si yargı bağımsızlığında gerileme olduğunu savundu.

EKONOMİKISA VADEDE DÜZELEMEZ
Ankette “Türkiye’de ekonominin kısa vadede normale döneceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılanların yüzde 60.4’ü “hayır düzelmez” yanıtı verdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ