4984 görüntülenme15 Aralık 2018
Haftalık The Economist dergisi son sayısında 2013'teki Gezi Parkı protestolarının Türkiye'de yeniden gündeme gelmesine değindi.

‘SARI YELEKLİLER TEPKİSİ’

"Türkiye Cumhurbaşkanı yeni bir düşman buldu: Meşhur Macar Yahudisi" başlıklı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa'daki Sarı Yelekliler protestolarının ele alınış biçimini eleştirdiği ve hükümet yanlısı basın kuruluşlarının Paris'ten aralıksız canlı yayın yaptıkları belirtildi. Erdoğan'ın 10 Aralık'ta sarfettiği "Artık kimse Türkiye'ye demokrasi, insan hakları, özgürlük dersi vermeye kalkamaz'' sözleri de hatırlatıldı.

‘TRT’YE PROTESTO’

Makalede, Paris’teki gösteriler esnasında TRT ekibine yapılan protestoya yer verilerek ‘Erdoğan'ın sorunsuz işleyen propaganda makinesi bile bazen tekleyebiliyor. Paris'teki bir protestoda, Sarı Yelekli bir protestocu canlı yayın sırasında bir TRT muhabirinin sözünü kesmeye başladı. 'Kendi ülkelerinde hiçbir eylemi vermeyen TRT, burada Fransa'yı haber yapıyor' diye bağırdı. Sarı Yelekli Türk çıktı. Kanal, doğal olarak, onu terörist sempatizanı ilan etti." Denildi.

TÜRKİYE’DE SOSYAL MEDYADA SİYASİ GÖRÜŞ AÇIKLAMAKTAN ÇEKİNİLİYOR

"Yıllardır Türkiye hükümetinin kitlesel protestolar konusunda endişelenmesine gerek yoktu" denilen makalede, Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü'nün Türkiye ile ilgili raporuna da gönderme yapıldı. Rapora göre, Türkiye, araştırmaya katılan ülkeler arasında yüzde 65 ile sosyal medyada siyasi görüşlerini açıklamaktan en çok çekinen ülke oldu.

Ardından makalede Gezi Parkı eylemleri ile ilgili soruşturmada geçen ay 13 sivil toplum lideri ve akademisyenin 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçundan gözaltına alındığı hatırlatıldı. Gözaltına alınan 13 kişiden Yiğit Aksakoğlu hariç hepsi serbest bırakılmıştı. Makalede, polis tarafından "ekibin lideri" olmakla suçlanan Osman Kavala'nın iddianamesiz bir yıldır hapiste olduğu da hatırlatıldı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ