TUİK'in, Türkiye ekonomisinin yüzde 3 oranında küçüldüğünü açıklamasının ardından ekonomideki bu yeni durum üzerine yürütülen tartışmalar arttı. Ekonomist Mahfi Eğilmez 2018 yılının son çeyreğinde Türkiye ekonomisinin 'küçülen ekonomiyle beraber yükselen enflasyon' şeklinde tanımlanan slumpflasyona girdiğini açıkladı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ‘Kendime Yazılar' adlı blogunda ekonomideki bu küçülmenin sürpriz olmadığını belirterek, Türkiye'nin "küçülen ekonomiyle beraber yükselen enflasyon" şeklinde tanımlanan ‘slumpflasyon'a girdiğini söyledi. Mahfi Eğilmez'in açıklamaları şöyle;

‘GAYRİ SAFİ YURT İÇİ HASILA(GSYH) DÜŞÜYOR’

“2018 yılında GSYH 3.701 milyar TL oldu. Yıl ortası USD/TL kuru olan 4,72 ile bunu dolara çevirirsek dolar cinsinden 2018 GSYH'si 784 milyar USD ediyor. 2017 yılında GSYH'miz 851 milyar USD idi. Demek ki dolar cinsinden geçen yıla göre GSYH'miz 67 milyar dolar düşmüş bulunuyor. Bu durumda Türkiye 2017 yılında dünya sıralamasındaki 17'ncilik sırasını Hollanda'ya kaptırarak 18'inci sıraya gerilemiş bulunuyor.”

‘KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR AZALIYOR’

“2018 yıl ortası nüfusu 81,4 milyon olarak hesaplanıyor. Bu durumda kişi başına gelirimiz (784 milyar USD / 81,4 milyon =) 9.632 USD olarak bulunuyor. Bu tutar 2017 yılında 10.546 USD idi. Demek ki 2018 yılında kişi başına gelirimiz 914 USD gerilemiş oluyor. 

Türkiye 2017 yılında 10,546 USD kişi başına gelir ile dünyada 64'üncü sırada idi. 9.632 USD'ye gerileyen kişi başına geliriyle Türkiye, dünya sıralamasında 71'inci sıraya gerilemiş oluyor.”

‘EKONOMİNİN BÜTÜN KESİİMLERİNDE KÜÇÜLME VAR’

“Tablodan izlenebileceği gibi üretim yönünden hesaplanan GSYH içinde en büyük ağırlığa sahip olan bütün kesimlerde (sanayi, inşaat, hizmetler, finans, tarım) dördüncü çeyrekte ciddi küçülme yaşanmış görünüyor. Özellikle finans kesiminde yaşanan büyük daralma (yüzde 16,2) reel kesimi de etkilemiş bulunuyor. Bu daralmanın iki nedeni var:
(1) Finans kesimi borç ödemede sıkıntı çeken reel kesime yeni kredi açmakta istekli davranmıyor.
(2) Yüksek faizler ve düşük talep reel kesimin yeni kredi talebinde bulunmasını engelliyor. Dördüncü çeyrekte yaşanan bu olumsuzluklar 2018 yılı büyüme ortalamasını da yüzde 2,6'ya çekmiş bulunuyor.”

SLUMPFLASYON= ENFLASYON SONRASI KÜÇÜLMEYLE BİRLİKTE GELEN KRİZ

“Türkiye, 2018 yılının son çeyreğindeki ortalama yüzde 22,4 enflasyon ve yüzde 3 küçülmeyle birlikte slumpflasyona girmiş bulunuyor. Slumpflasyon[i] (enflasyon içinde küçülme) bir ülkede yüksek enflasyon olgusuyla birlikte ekonomik küçülme de yaşanması halini anlatan bir kriz durumudur. Türkiye yüksek enflasyon ve eksi büyüme (küçülme) bölgesine yani slumpflasyona geçmiş bulunuyor”.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ