Reklamlar
Anasayfa » Haber
20 Mart 2017 ( 3672 görüntülenme )

Ekmek'te GÖRÜLMEMİŞ SKANDAL!

Adana’da bir firma tarafından üretimi yapılan ve ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ‘ekmek katkı maddesi’nden GDO’lu soya çıktı. 


Üretimi yapan firma Adana’da 100 fırından 80’ine bu ürünü sattığını iddia etti.

Adana’da bir firma tarafından üretimi yapılan ve ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ‘ekmek katkı maddesi’nden GDO’lu soya çıktı.

Üretimi yapan firma Adana’da 100 fırından 80’ine bu ürünü sattığını iddia ederken, uzmanlar, “GDO’lu soya sadece yem amaçlı olarak ülkemize girebiliyor. İnsan gıdası olarak kullanılması yasaktır. Ancak kötü niyetli kişiler bunu insan gıdalarında kullanabiliyor. Ancak ekmek ile ilgili daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştık” dedi.

TEST POZİTİF ÇIKTI
Daha sonra yapılan testler sonucunda Adana’daki firmanın ürettiği ‘ekmek katkı maddesi’nin içeriğinde GDO’lu madde olduğu anlaşıldı.

Test merkezi yetkilileri GDO’lu çıkan ürünle ilgili şu bilgileri verdi:

“Test için gönderilen ‘ekmek geliştirici’ numunesinde GDO analizi yapılmıştır. Analiz için önce DNA ekstraksiyonu (ürünün DNA’sının çıkartılması) gerçekleştirildi. Daha sonra GDO analizine geçildi. Yapılan analiz sonucunda tarama yapılan 3 gen bölgesinin tümünde GDO (35S,NOS,FMV) tespit edilmiştir. 

Gıdalarda GDO yasaklı olduğu için herhangi bir izin limiti bulunmamaktadır. Bu sebeple tespit edilen GDO’ların miktar analizi gerçekleştirilmemiştir. Yapılan analizler Türkak tarafından akredite edilmiş olup, GDO analizleri Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı GDO analiz talimatına göre uzman kadro tarafından yapılmıştır.”

Test merkezinden yapılan açıklamada, yasa gereği GDO’lu bir ürüne rastlanıldığı zaman çıkan raporun aynı anda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da iletildiği ifade edildi.

Kaynak:cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DEPREM UZMANINDAN KRİTİK UYARI! ŞOK!.. TÜRK DEVİ SATILIYOR... HDP'li Vekil Gözaltına Alındı... TEM Savaş Alanına Döndü IŞİD'in Dergisi Konstantiniyye'de Saldırının İpuçları KDP'NİN AÇIKLAMASI TÜRKİYE'DE GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ!.. Antik Yunan Heykelinde 'Laptop' Tartışması Metropoll’den olay analiz

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ŞOK RAPOR!.. DOĞMAMIŞ ÇOCUKLARIMIZI DA BORÇLANDIRMIŞLAR!