Reklamlar
Anasayfa » Haber
20 Mart 2017 ( 3618 görüntülenme )

Ekmek'te GÖRÜLMEMİŞ SKANDAL!

Adana’da bir firma tarafından üretimi yapılan ve ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ‘ekmek katkı maddesi’nden GDO’lu soya çıktı. 


Üretimi yapan firma Adana’da 100 fırından 80’ine bu ürünü sattığını iddia etti.

Adana’da bir firma tarafından üretimi yapılan ve ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ‘ekmek katkı maddesi’nden GDO’lu soya çıktı.

Üretimi yapan firma Adana’da 100 fırından 80’ine bu ürünü sattığını iddia ederken, uzmanlar, “GDO’lu soya sadece yem amaçlı olarak ülkemize girebiliyor. İnsan gıdası olarak kullanılması yasaktır. Ancak kötü niyetli kişiler bunu insan gıdalarında kullanabiliyor. Ancak ekmek ile ilgili daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştık” dedi.

TEST POZİTİF ÇIKTI
Daha sonra yapılan testler sonucunda Adana’daki firmanın ürettiği ‘ekmek katkı maddesi’nin içeriğinde GDO’lu madde olduğu anlaşıldı.

Test merkezi yetkilileri GDO’lu çıkan ürünle ilgili şu bilgileri verdi:

“Test için gönderilen ‘ekmek geliştirici’ numunesinde GDO analizi yapılmıştır. Analiz için önce DNA ekstraksiyonu (ürünün DNA’sının çıkartılması) gerçekleştirildi. Daha sonra GDO analizine geçildi. Yapılan analiz sonucunda tarama yapılan 3 gen bölgesinin tümünde GDO (35S,NOS,FMV) tespit edilmiştir. 

Gıdalarda GDO yasaklı olduğu için herhangi bir izin limiti bulunmamaktadır. Bu sebeple tespit edilen GDO’ların miktar analizi gerçekleştirilmemiştir. Yapılan analizler Türkak tarafından akredite edilmiş olup, GDO analizleri Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı GDO analiz talimatına göre uzman kadro tarafından yapılmıştır.”

Test merkezinden yapılan açıklamada, yasa gereği GDO’lu bir ürüne rastlanıldığı zaman çıkan raporun aynı anda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da iletildiği ifade edildi.

Kaynak:cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD'de Skandal! Erdoğan Apar Topar Geri Dönüyor! Rusya: IŞİD Kaçıyor! Askerin Silvan'dan Çıkış Görüntülerine Soruşturma İsrail Savunma Bakanlığı'ndan ŞOK Açıklama! BİLAL ERDOĞAN'DAN AKLA HAYALE ŞOK TEHDİT!.. Meclis Savunma Komisyonu Başkanı'ndan Beklenen Haber Yeni AKP Hareketi Doğuyor Tağşişte Israr Edene 'Kapatma Cezası'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE AĞIR AÇIK!