5290 görüntülenme19 Ekim 2020
Manisa’nın Soma ilçesinde 8 yıldır tazminatlarını alamayan ve 8 gündür eylemde olan madenciler için yapılan basın açıklamada madenciler ve yakınları hükümete seslendi. 8 yıldır tazminatı alamayan madenci eşi Hamiyet K. “Askıya ekmek asıyorlar. Esmek asmayacaksın insana ekmek vereceksin, alın terini vereceksin. Alın terini vereceksiniz ki millet kendi ekmeğini kendi götürecek’’ dedi.

HALA MAAŞLARI ÖDENMEDİ
Manisa'nın soma ilçesinde ve Karaman Ermenek ilçesinde ödenemeyen ücretleri ve tazminatları için eylem başlatan madencilerin mücadelesi devam ediyor. Somalı maden işçilerinin Manisa'nın Salihli ilçesindeki oturma eylemi devam ederken maden yakınları ise Soma ilçesine bağlı Cengiz Topel Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Eylemlerine devam eden madencilere destek amaçlı düzenlenen basın açıklamasında, Uyar Madencilik'te çalıştığı dönemlerde bacağını kaybeden İdris Sarıkaya ile gözlerini kaybeden Ali Kandemir konuşma yaptı. Sarıkaya yaptığı açıklamada hükümete seslenerek şunları söyledi:

‘BU HESAP MAHŞERE KALMAYACAK’

* Hakkımızı aramak için bir mücadele süreci başlattık. 5 gün boyunca Soma Maden Şehitli önünde bekledik. Sonra Salihli ilçesine kadar yürüdük. ‘Bu paralar hakkımızdır, çoluğumuz çocuğumuz rızkıdır, alnımızın teridir’ dedik.

‘GÖZLERİMİZİ KAYBETTİK’
* Türkiye Cumhuriyeti'nin bize vermiş olduğu adaletin biçtiği değerin arkasındayız. Bu parayı Azmi Uyar'dan alacağız. Bu hesap mahşere kalmayacak. Bu hesabın sonuna kadar arkasındayız. Bizi bu konuda kimse engellemesin ve oyalamasın. 14. yıla girdik. Arkadaşım Ali Kandemir iki gözünü kaybetti. Bize Merkez Bankası'nın bütün parasını versinler hiçbir değeri yok.

‘KİM GELİRSE GELSİN BURADAYIZ’

* Bu arkadaşımın artık gözleri geri gelmeyecek. Benim kopan bacağım geri gelmeyecek. Ancak biz o vicdansız Azmi Uyar'dan adaletin verdiği değeri alacağız. Sona kadar alacağız. Çevik kuvvet mi gelecek, TOMA'mı gelecek kim gelirse gelsin. Bizi öldürsünler. Zaten bizi yaşatmadılar ki. Bu kopan bacağın, giden gözlerin karşılığı bu mu? Bu mu bizim insanlığımız? Bunların bedelini ödeyecekler.

‘BİZİ GÖRÜYORLAR AMA İŞLERİNE GELMİYOR’

* Görüyorlar işlerine gelmiyor. Bu sorunu çözecek kimse biz onunla muhatabız? Biz polisimizle hiçbir sorunumuz yok. Bizim sorunumuzu çözecekler. Biz yandık bundan sonraki gelecek nesil yanmasın? Biz ne engel olursa olsun Ankara'ya gideceğiz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ