Genel
06 Ağustos 2017 ( 442 görüntülenme )

EĞİTİM İŞ AÇIKLADI... EĞİTİM BİR SEN UÇTU!..

EĞİTİMDE FARKLI KADROLAŞMA

Eğitim-İş, okul müdürleri ve müdür yardımcılarının seçildiği mülakatlarda yapılan torpili belgeledi.
Sendikanın ortaya çıkardığı listenin neredeyse tamamı iktidara yakın Eğitim-Bir-Sen üyelerinden oluşuyor.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın dün Bursa’da açıkladığı belgelere göre
okul müdürleri ve müdür yardımcılarının seçildiği mülakatlarda listenin neredeyse tamamı Eğitim-Bir-Sen üyelerinden oluşurken, listedeki az sayıdaki Eğitim-İş, Türk Eğitim Sen ve sadece bir Eğitim Sen üyesi var ancak onlar da atamaya yeterli puan verilmeyerek alt sıralarda bırakıldı. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, “Bakanlığın adını da Milli Eğitim Bir Sen Bakanlığı olarak değiştirin; hem siz rahatlayın, hem de ilerici kamuoyu olarak bizler” dedi.

Mülakat sonuçlarının listesini kamuoyuna açıklayan Balık;

"KAZANANLAR EĞİTİM BİR SEN ÜYELERİ"

 “238 adayın puan sıralamasını içeren listeyi, mülakata giren eğitimcilerin sendikalarına göre renklendirdik. Ortaya, yandaş sendika Eğitim-Bir-Sen’in rengiyle sapsarı olmuş bu tablo çıktı. Görünen o ki Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaptıkları her atamadan sonra foyalarını meydana çıkarmamızdan bunalmış ve araya vitrinlik olarak diğer sendikalardan eğitimcileri de listeye serpiştirmiştir." 

"KAMUFLAJ GERÇEĞİ GİZLEMİYOR"

"Fakat Bursa okullarına dair önemli ayrıntılara sahip bir gözle incelendiğinde, bunun kadrolaşmayı kamufle etmek için acemi bir taktik olduğu görülüyor. Örneğin sadece 2 müdürün alınacağı bir ilçeye dair yapılan mülakatta ilk üç kişi Eğitim-Bir-Sen’den oluşurken, vitrinlik olarak listeye koyulan başka sendikalardan bir-iki isim 4. ve 5. sırada yer alıyor” dedi.

Listenin ayrıntılarını açıklayan Balık, sözlerini şöyle sürdürdü: 

‘Yandaş olmayanın atanma şansı yok’

“Osmangazi ilçesine ait listeyi incelediğimizde: Sözlü sınava giren aday sayısı 78, ilçedeki müdürlüğü boş okul sayısı 23 iken puan sıralamasında ilk 37 kişi yandaş sendika üyelerinden seçilmiş. Dolayısıyla diğer sendika üyelerinin atanma şansı yoktur." 

"BU HAK GASPIDIR, ADAM KAYIRMACILIKTIR, BÜYÜK BİR UTANÇTIR"

"Yıldırım ilçesinde sözlü sınava giren aday sayısı 55, ilçedeki müdürlüğü boş okul sayısı 22 iken puan sıralamasında ilk 31 kişinin arasına 1 farklı sendika üyesi bir de sendikasız aday yerleştirilmiş olsa da; alanları itibarıyla bu adayların müdür olarak atanması da imkânsızdır. Dolayısıyla bu ilçede de yandaş sendika üyeleri hariç hiçbir adayın atanma şansı yoktur. Bu sonuçlar açık bir suçtur, hak gaspıdır, adam kayırmacılıktır, eğitim sistemi adına büyük bir utançtır.”

"SONUCU BİLDİKLERİ İÇİN SINAVA BİLE GİRMİYORLAR"

Öğretmenlerin artık bu sınavlara güvenmediği için sınava başvurmadığına dikkat çeken Balık, “Bursa’da 911 yöneticinin atanması için yapılan sınava 2733 aday alınması gerekirken, başvuru yapan aday sayısı 1850’de kalmıştır. Bu da göstermiştir ki öğretmenler bu sahte sınava açıkça güvenmemektedir. Hatta okul müdürlüğü sözlü sınavı için başvuruda bulunanlardan 50’den fazlası mülakata bile girmemiştir. Yani onlar da okul yöneticilerinin zaten kimlerden seçileceğini biliyor. Biz bu umutsuz, karanlık tabloyu yırtıp atacağız” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ