Ekonomi
12 Nisan 2019 ( 3214 görüntülenme )

Eğilmez'den uyarı: 'HATADA ISRAR ETMEYİN'

Dolar 5.80'i aşarken atılan adımlar yükselişi durdurmaya yetmiyor. Ekonomist Mahfi Eğilmez, TL'nin değer kaybının yüzde 3'ü bulduğunu ifade ederek “Hatada ısrar ederek sonucu değiştiremeyiz” açıklamasında bulundu.

Döviz kurları bugün ortalama 1,3 oranında değerlendi. Ekonomist Mahfi Eğilmez, 'kırılgan beşli' olarak adlandırılan 5 ülke para birimi içerisinde sadece TL'nin, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ettiğini belirterek, gidişatı tersine çevirmek için öncelikle atılması gereken 3 adım olduğunu yazdı.

"HATADA ISRAR EDEREK SONUCU DEĞİŞTİREMEYİZ"

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, geçen hafta sonuna göre TL’nin değer kaybının yüzde 3’u bulduğuna işaret ederek, “Hatada ısrar ederek sonucu değiştiremeyiz” uyarısında bulundu. Türkiye’nin 2001 krizi öncesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında 17. sırada bulunduğunu hatırlatan Eğilmez, IMF’in tahminlerinin gerçekleşmesi halinde bu yıl sonunda 20. sıraya düşüleceğine işaret etti. 


Eğilmez, Türkiye açısından bu gidişi tersine çevirebilmek için üç adım atılması gerektiğini belirterek, kendi blogunda bunları şöyle sıraladı:

‘SİYASİ SOSYAL VE EKONOMİK REFORM’


“İlk adım; geriye gidiş gerçeğini kabul etmek. Yani düne kadar bu karşılaştırmayı kabul edip de işler kötüye gidince satınalma gücü paritesi hesabına dönmek gibi adımlar atarak gerçeği saklamaya çalışmamak.

İkinci adım; yükselen bir ekonominin, başkalarının girişimleriyle değil de hangi hatalarımız sonucunda düşüşe geçtiğini araştırmak.

Üçüncü adım; ekonomi yükselirken siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda neler olduğunu, bunlardan hangisi değiştirildiğinde kayıpların ortaya çıkmaya başladığını belirleyip ona göre gerekli değişiklikleri yapmak. “

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ