Sağlık Bakanlığı'nın, e-Nabız sisteminde kronik rahatsızlıkları nedeniyle risk grubundakileri belirleyen algoritmaya göre kalp damar, şeker, romatizma, böbrek, prostat hastalığı olan 65 yaş üstü vatandaşın risk grubunda olmaması dikkat çekti.

HASTA AMA HASTA GÖRÜNMÜYOR
Grip aşısında öncelikli olması gerekenleri belirleyen e-Nabız’daki algoritmaya göre kalp damar, şeker, romatizma hastalığı olan, Covid-19 ile mücadelede önemli görev üstlenen Prof. Dr. İbrahim Akkurt, grip aşısı için öncelikli risk grubunda değil.

‘İSTEMEM ZATEN’
Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt, sistemde çıkan sonuç görselini sosyal medya hesabından paylaşarak, “An itibarıyla hâlâ influenza aşısı risk grubuna girmemişim: İki çeşit insülün+2 farklı OAD ile zor kontrollü diyabet, kortizon ve MTX kullanımlı aktif RA, ASKH/Koroner AH ve aktif çalışan, Covid-19’a da bakan bir sağlık emekçisiyim. Bu saatten sonra da istemem zaten” sözleriyle paylaştı.

‘BU AŞI KİME VURULACAK’
Kuşadası’nda yaşayan Hikmet Güngör de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kalpte 2 stent var 4 tane devamlı hap kullanıyorum. Diyabete bağlı günde 90 ünite insülin, hap kullanıyorum. Böbreklerimin çalışması yüzde 27’lerden döndü. Tansiyon hapla idare ediyor. Tüm ilaçlarım raporlu. Prostat, göz, cilt, diş rahatsızlıklarım had safhada ve pandemi nedeniyle hiçbir konuda hastanelere gidemiyorum. Hal böyleyken e-Nabız’a girdiğimde ‘kronik rahatsızlığınız bulunmamaktadır’ diye yanıt veriyor. Keşke de. Niye? Test yapmamak, aşı vermemek için mi acaba?” diye sordu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ