Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 58 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 3 bin 952’ye, toplam vaka sayısı 143bin 114’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ İLK KEZ 1.000’in altına düştü. İyileşen hasta sayımız 100.000’i aştı. Toplam test sayımız yaklaşık 1,5 milyon. Virüse karşı asıl gücümüz: Maske + 1,5 Metre Sosyal Mesafe. Risk, en çok kalabalık ortamlarda. Uzak duralım.’ Dedi.

TOPLAM 3 BİN 841 CAN KAYBI
Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yapılan test sayısı 33 bin 332 olurken, yeni vaka sayısı 1.639 oldu. Son 24 saatte 58 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 2 bin 826 olarak açıklandı. Toplam vaka sayısı 143 bin 114, toplam vefat sayısı 3 bin 952 oldu. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 998, toplam entübe hasta sayısı 535, toplam iyileşen hasta sayısı 101 bin 715 oldu.

BAKAN ‘’MASKE ARTI SOSYAL MESAFE’

Hasta sayısında düşüşün devam ettiğini açıklayan Koca, ‘YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ İLK KEZ 1.000’in altına düştü. İyileşen hasta sayımız 100.000’i aştı. Toplam test sayımız yaklaşık 1,5 milyon. Virüse karşı asıl gücümüz: Maske + 1,5 Metre Sosyal Mesafe. Risk, en çok kalabalık ortamlarda. Uzak duralım’. dedi.

‘KAMU ÇALIŞANLARI 18 MAYIS’TA İZİNLİ’
Öte yanda cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 'DÖRT GÜN'

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, tele konferans yöntemi ile corona virüsü salgını ve ekonomik tedbirlerle ilgili konuları ele aldı.

DÖRT GÜNLÜK KISITLAMA
Cumhurbaşkanı Erdoğan 16-17-18-19 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. Erdoğan, 18 Mayıs ile 19 Mayıs arasında marketler ve online platformların açık olacağını belirtti. Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerine de giriş-çıkış kısıtlamasının kaldırıldığı ifade edildi. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘MASKESİZ ÇIKMAK YASAK’

Maskesiz olarak asla dışarı adım atmayacağız. Fiziki mesafeyi mutlaka koruyacağız. Kalabalık yerlerden olabildiği kadar uzak durup, hayatımızı sadeleştireceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Dışarıdan eve döndüğümüzde daha kapsamlı bir temizlik yapıp hayatımızı devam ettireceğiz.

’16-19 MAYIS ARASI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI’
16-17-18 ve 19 Mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 18-19 Mayıs günlerinde bakkal, market, kasap, manav, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin 10.00-16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olmalarına imkan tanıyoruz. Yaşlılarımız 17 Mayıs Pazar günü yine sokağa çıkabileceklerdir.

‘9 İLDE DAHA YASAK KALKTI’
“Geçtiğimiz hafta 7 ilimizdeki giriş çıkış sınırlandırmasını sonlandırmıştık. Bu haftaki toplantılarda, 9 ilimiz için daha şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını sona erdirdik. Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerimizde kısıtlamayı kaldırdık. 19 Mayıs gecesi, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte alınan izinlerle vatandaşlarımız şehir dışına çıkabileceklerdir.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ