Corona virüsünün pençesindeki İtalya yaptığı son güncelleme ile ülkede bugün virüs nedeniyle 196 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Başbakan Conte, marketler ve eczaneler dışındaki bütün dükkanların kapatılacağını açıkladı.

827 CAN KAYBI 12462 VAKA, 1028 KRİTİK
Avrupa’da Corona virüsünün en çok etkilendiği ülke olan ve dünyada da virüsün ilk görüldüğü Çin’den sonra en fazla ölümün yaşandığı ikinci ülke olan İtalya’da kara bir gün yaşandı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkedeki Corona virüsü vakaları nedeniyle 11 Mart’ta (Bugün) hayatını kaybedenlerin sayısını 196 olarak açıkladı. Son açıklanan ölü sayısı ile ülkedeki Corona kayıplarının sayısı toplam 827’ye çıkmış oldu. Yetkililer ayrıca bugün açıkladıkları verilerde 2313 yeni vaka görüldüğünü de duyurdu. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 12462’ye yükseldi. Vakaların 1045’i tedavi edilirken 1028 vakanın durumu ise kritik olarak açıklandı.

DÜKKANLAR KAPATILIYOR
İtalya Başbakanı Conte, üretim için ihtiyaç duyulmayan bütün şirket departmanlarının kapatılacağını açıkladı. Conte ayrıca marketler ve eczaneler dışında bütün mağazaların da kapatılacağını belirtti. Conte alınan sert tedbirlerin etkisinin birkaç hafta içinde kendisini göstereceğini söyledi.

ABD: 'DURUM DAHA KÖTÜLEŞECEK'
Öte yanda Dünya Sağlık Örgütü'nün 'küresel salgın' olarak tanımladığı koronavirüs salgını sebebiyle, ABD'nin başkenti Washington'da OHAL ilan edildi. Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser, ABD'nin başkentinde 6 yeni koronavirüs vakasına daha rastlanıldığını bildirerek, Washington'da olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

CAN KAYBI 1.000’İ GEÇTİ
ABD’de Corona vakası tespit edilen kişi sayısı 1000’i geçerken, şimdiye kadar en az 30 kişi de hayatını kaybetti. Etkisini arttıran Corona virüsü salgını, toplu etkinliklere getirilen yasaklar, spor müsabakalarına seyirci alınmaması gibi uygulamalarla halkın günlük hayatında kendini daha fazla hissettirmeye başladı.

DURUM DAHA DAHA KÖTÜLEŞECEK
Virüs ABD içinde daha geniş bir coğrafyaya yayılırken, bazı eyalet valileri ve yöneticiler salgının yayılmasını yavaşlatma çabaları kapsamında kalabalık etkinliklerin yasaklanması, karantina uygulama ve Ulusal Muhafız askerlerini çağırma gibi yöntemlere başvuruyor. Korkulan açıklamaysa ülkenin bir numaralı bulaşıcı hastalık uzmanından geldi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı Anthony Fauci, durumun daha da kötüye gideceğini söyledi.

VAKA SAYISI ARTABİLİR
Temsilciler Meclisi Gözetim Komisyonu'nda Corona virüsüyle ilgili Kongre üyelerini bilgilendiren Fauci, vaka sayısının daha da artacağını ve ülkede durumun daha da kötüleşmesine hazır olmaları gerektiğini söyledi. Corona virüsünün mevsimsel gripten 10 kat daha öldürücü olduğunu kaydeden Fauci, ''Sonuçta durum kötüleşecek'' dedi.

KARANTİNA BÖLGELERİ
İlk Corona vakasını açıklayan eyaletler de birbiri ardına geliyor. Riskin yüksek olduğu New York gibi bazı eyaletlerde karantina bölgeleri oluşturuldu. Virüsün en çok can kaybına neden olduğu Washington eyaleti valisi, Seattle kentinin hemen hemen tamamında 250 kişinin üzerinde katılıma sahip etkinlikleri yasakladı.

ULUSAL MUHAFIZ BİRLİKLERİ
New York’un salgının en çok vurduğu bir semtinde de okullar ve ibadet yerleri kapatıldı. Vali Andrew Cuomo, kamu mekanlarını temizlemek ve gıda malzemesi dağıtmak için Ulusal Muhafız birliklerini görevlendirdi. ABD genelinde aralarında UCLA, Yale ve Stanford’ın da olduğu birçok okul ve üniversite de öğrencilerini evlerine gönderip internet üzerinden derslere devam etmeyi planladıklarını açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ