Politika
19 Ekim 2018 ( 396 görüntülenme )

Dünyaya ağır uyarı!.. 'SONUÇLARI KORKUNÇ OLACAK'

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, İsrail ablukası altındaki Gazze'de insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çekerek, ‘Gazze patlıyor, bu abartma ya da bir uyarı değil, gerçeğin ta kendisi’ dedi.

'İŞGAL ŞİDDET VE TEK DEVLETE DÖNÜŞÜYOR’

BM Güvenlik Konseyi’ni Kudüs’ten video konferans ile Filistin’deki gelişmelere ilişkin bilgilendiren Mladenov, sahadaki durumun her geçen gün ‘barışa hizmet etmeyen ebedi işgal, şiddet ve tek devlet gerçeğine dönüştüğü’ uyarısında bulundu. Mladenov ‘Gazze patlıyor, bu abartma ya da bir uyarı değil, gerçeğin ta kendisi’ diye konuştu.

‘EKONOMİK DURUM AĞIRLAŞIYOR’

Dünya Bankası’na göre Gazze’de işsizlik oranının yüzde 53’ü bulduğuna ve Filistinli gençlerin yüzde 70’inin işsiz olduğuna dikkati çeken Mladenov, her iki kişiden birinin yoksulluk sınırında yaşadığını söyledi. Mladenov, ‘İnsani, ekonomik, güvenlik ve siyasi durum gibi tüm temel göstergeler kötüleşmeye devam ediyor. Hiç kimsenin istemeyeceği yıkıcı sonuçları olacak başka bir çatışmanın eşiğindeyiz ve bunun önlenmesi için kelimelerden çok daha fazlasına ihtiyaç var’ ifadelerini kullandı.

‘SONUÇLARI KORKUNÇ OLACAK’

İsrail ve Filistin arasında artan gerginliğin önlenmesi için zaman kalmadığını ve harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Mladenov, ‘Aksi takdirde, sonuçlar herkes için korkunç olacak” dedi. Gazze’deki elektrik, su, hijyen, sağlık ve ekonomik koşulların derhal iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Mladenov, ”İnsani durumun iyileştirilmesi, gerginliğin artması tehlikesini azaltacak’ diye konuştu.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA

Bu arada Hamas, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinin ablukayı kırma ve hedefine ulaşıncaya kadar devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: AA/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ