Genel
19 Ağustos 2018 ( 7430 görüntülenme )

Dünyaca Ünlü Ekonomist AÇIK KONUŞTU!..

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinden birisi olan Prof. Daron Acemoğlu'ndan ekonomi için dikkat çeken yorum geldi.

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli ekonomistler arasında gösterilen ABD'deki MIT (Massachusetts Instıte of Technology) Profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisi ve dünyadaki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aynı zamanda dünyanın en çok alıntılanan ekonomistlerinden de birisi olan Acemoğlu'na göre Türkiye ekonomisi için kolay bir çözüm yolu bulunmuyor.


'SORUN İÇERİDE, DIŞARIDA DEĞİL'

 “başlangicnoktasi.org” isimli internet sitesine konuşan Acemoğlu, 'En büyük sıkıntılar dışsal değil, içsel'. diyerek Türkiye ekonomisi ile ilgili soruya şu değerlendirmede bulundu:

'İFLASA KARŞI SAVUNMASIZ ŞİRKETLERE DİKKAT'

“Kolay bir çözüm yolu yok. Türkiye ekonomisi, son 10 yıldaki kurumsal sallantılardan kaynaklanan yapısal sorunlara sahip. Düşük kaliteli büyüme bunun bir sonucu. Fakat zamanla bu yetersizlikler iflasa karşı savunmasız olan şirketleşmiş kesime yol açmıştır. Ki, bu da bankacılık sektörüne, özellikle de inşaat ve emlak sektörüne karşı büyük tehlikeler yaratır. İlerlemenin en iyi yolu, kurumları geliştirmek, Türkiye'nin yabancı sermayenin kaçışından dolayı zarar görmeyeceğinden emin olmak ve kurumsal sektörü yeniden yapılandırmak ve böylece kurumlar borçlanma sonucunda devrilmeyecek duruma gelmiş olacaklar.”

Bloomberg.com'a bir makale yazan Acemoğlu, burada da demokrasinin geçmişten günümüze gelişimini ele aldı. Demokrasinin ekonomik büyüme için iyi oluğunu anlatan Acemoğlu, şu ifadeleri kullandı:

'DEMOKRASİ ŞART'

“Demokrasilerin büyüme için iyi olması demokrasinin işlemesinin kolay olup olmadığıyla ilgili kesin konuşmak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda demokratik olmayan ülkelerin sorunsuz şekilde demokrasiye geçeceklerini iddia etmek de doğru değil. Demokrasi çalışmayı gerektirir ve sıkça karşıdan esen rüzgarlarla yüzleşirsiniz. Ve bunun tek nedeni de demokrasi düşüncesinin günümüzde Çin ve Rusya gibi güçlü uluslararası aktörleri tehdit edebiliyor olması değil."

'SORUN DIŞARIDA DEĞİL, İÇERİDE'

" En büyük sıkıntılar dışsal değil, içsel. Demokrasi kazananların yanı sıra kaybedenler de yaratıyor. En sonunda bazıları daha fazla vergi ödemek durumunda kalıyor ve kendi tekellerinin kaybolmakta olduğunu görenler bu durumdan mutsuz oluyorlar” dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ