16176 görüntülenme01 Temmuz 2018
YIL 2014…
Günlerden 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramın kutlandığı gün… İzleyiniz; haber şu;


Kobani'ye geçmek için Türkiye'ye girişlerine izin verilen Peşmergeler, bunu şova çevirdi. 40 araçlık konvoyla selamlayarak geçiş yaptılar.

Habur sınır kapısından Türkiye'ye giren peşmerge konvoyu, yol güzergahındaki sevinç gösterileri nedeniyle 20 saat sonra Suruç'a ulaştı. Habur Sınır Kapısı'ndan sabah saat 05.45 sıralarında uzun menzilli top, zırhlı araçlar, lojistik silah yüklü kamyonların bulunduğu 40 araçlık konvoyla giriş yapan peşmergeler Türkiye geçişini şova döktüler.

KONVOY ŞOVU

Peşmergeler geçtikleri bütün güzergahlarda yol kenarında toplanan halkı selamlayarak işi şova dökünce Suruç'a varışları da hayli gecikti. Havayi fişekler atılıp "Yaşasın Kürdistan ", "Yaşasın YPG, PKK , YPJ", "Yaşasın Peşmerge" sloganları ile karşılanan peşmergeler, Viranşehir'den 1 saatte güçlükle çıkabildi.

Peşmergeler 20 saat sonra Suruç'a ulaştı. Doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da aralarında bulunduğu çok sayıda mühimmatın taşındığı konvoyun geçişi esnasında karşılıklı olarak yol trafiğe kapatıldı.

SINIR KAPISINDA BULUŞTULAR

Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmeyen konvoy, sınır hattına doğru ilerledi. Konvoydaki peşmergeler, dün gece uçakla Şanlıurfa'ya gelen ve Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki özel alanda bekletilen Peşmerge grubu ile buluştu.

TEZAHÜRAT YÜZÜNDEN GECİKME

Konvoyda bulunan bir peşmerge yaptığı açıklamada, "Anlaşma sağlandığı için buradayız. Bizi hem Kürdistan'da hem Türkiye'de sevgiyle karşıladıkları için çok teşekkür ederiz. Kobani'de başımız dik olacağız" dedi.

Bir başka peşmerge ise, "Halk bizi tezahüratlarla karşıladı. O nedenle geciktik. Zımar ve Rabia'da yaptığımız gibi Kobani'de de IŞİD'i temizleyeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: internet haber/ 29 Ekim 2014

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ