Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin bir bildiri kabul etti. Taraflara müzakerelere dönme çağrısı yapan vekiller, durumun istikrara kavuşturulmasında arabulucu olmaya hazır olduklarını ifade etti.

DERHAL ATEŞKES
Duma’nın bugün gerçekleştirilen bir oturumda kabul ettiği bildiride, derhal ateşkes sağlanmasının, bölgedeki gerginliğin tırmanmasının önlenmesi gerektiği ve durumun barışçıl çözümden başka alternatifi olmadığı kaydedildi.

AZERBAYCAN İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARINI KURTARIYOR
Dağlık Karabağ yönetimi dün gece yaptığı açıklamada Azeri güçlerle yaşanan çatışmalarda 53 askerinin öldüğünü, çatışmaların başladığı Pazar günü ise 31 askerin hayatını kaybettiğini ve 200 kişinin yaralandığını açıkladı. Azerbaycan savcılık makamı ise iki Azeri sivilin Pazartesi, beş kişinin ise Pazar günü hayatını kaybettiği 30’unun yaralandığını açıkladı. Asker kayıpları hakkında bilgi verilmedi.

ERMENİLER SALDIRDI, YANIT VERİLDİ
Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak bölgedeki gerilim üst düzeyde olduğunu duyurdu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çatışmaların bugün de devam ettiği belirtildi. Yapılan açıklamada Ermeni güçlerinin Fuzuli, Cebrayil, Ağdere ve Terter bölgelerinin kontrolünü ele almak için saldırdığını fakat bu saldırılara karşılık verildiği aktarıldı.

ALİYEV: 10 VATANDAŞIMIZ YAŞAMINI YTİRDİ
Azerbaycan lideri İlham Aliyev, bugün yaptığı açıklamada olayların başladığı günden beri 10 Azerbaycan vatandaşının yaşamını yitirdiğini söyledi. Interfax haber ajansının “flaş” koduyla servis ettiği haberde, 3 gündür devam eden gerilimde 10 Azerbaycan vatandaşının hayatını kaybettiği aktarıldı.

ERMENİ ORDUSUNA DARBE
Taraflar arasında çatışma devam ederken hem Azeri hem de Ermeni basınında yer alan haberlere göre üst düzey Ermeni askerlerinin etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Ölenlerden birinin Yarbay Lernik Babayan olduğu belirtilirken Tümgeneral Arakel Martikyan ve Yarbay Vardanyan Lernik Aregi ile birlikte Albay Nikoai Haykyan’ın da çatışmada yaşamını yitirdiği belirtildi. Martikyan’ın Ermeni ordusunda genel istihbarat dairesi başkanı olduğu kaydedildi.

ERMENİ İDDİALARI

Sabah saatlerinde Ermenistan’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Ermeni yetkililer, bu bölgelere tekrar saldırıldığına yönelik Azerbaycan’ın açıklamalarını yalanladı. Yapılan açıklamada çatışmaların ise bazı bölgelerde devam ettiği kaydedildi. Yapılan açıklamada Azerbaycan ordusuna ait güçlerinin sınırda yer alan Ermenistan kasabası Vardenis’e ateş açtığını öne sürdü.

SOCAR: ÖNLEMİ ALDIK
Azeri enerji şirketi SOCAR, yaşananların ardından bugün kamuoyuna bir bilgilendirme yaptı. Rus haber ajansı Interfax’ın aktardığı açıklamada, SOCAR’ın yaşanan gerilim ile birlikte petrol altyapısının bulunduğu bölgede güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.

RUSYA: ‘ARABLUCU OLABİLİRİZ’
Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin bir bildiri kabul etti. Taraflara müzakerelere dönme çağrısı yapan vekiller, durumun istikrara kavuşturulmasında arabulucu olmaya hazır olduklarını ifade etti. Duma’nın bugün gerçekleştirilen bir oturumda kabul ettiği bildiride, derhal ateşkes sağlanmasının, bölgedeki gerginliğin tırmanmasının önlenmesi gerektiği ve durumun barışçıl çözümden başka alternatifi olmadığı kaydedildi.

KAN DONDURAN OLAY: HOCALI KATLİAMI
Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledilmesi olayıdır.

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat'ta bağlayan gecede Hocalı kasabasında, Azerbaycan resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin katledilmiş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik/Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ