4596 görüntülenme25 Ocak 2020
Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası, deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'ün 6 Ekim 2019'da deprem bölgesini işaret ettiği görüntüler ortaya çıktı. Naci Görür'ün depreme ilişkin uyarılarının yer aldığı görüntüler, sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasında yer aldı.

DÖRT AY ÖNCE DEPREM OLACAK DİYE UYARMIŞ

6 Ekim 2019 tarihinde CNN TÜRK’te depremle ilgili açıklamalarda bulunan Prof Dr. Naci Görür, Elazığ depremine karşı uyarmıştı. Canlı yayında Türkiye’nin deprem haritasını inceleyen Görür, depreme nokta atışıyla işaret etti. Naci Görür, yayında şu ifadeleri kullanmıştı:

‘ÖZELLİKLE SİVRİCE’

* Doğu Anadolu fayına bir uyarı yapmak istiyorum. Bu fay uzun zamandır suskun. Doğu Anadolu fayı uzun zamandır suskun. Aşağı yukarı bin 500 yıllarından beri deprem olmadı. Büyük depremler olmuş. O bölgeler için ciddi risk söz konusu. Elazığ – Bingöl arası.”

HEP UYARMIŞLAR

Öte yanda geçtiğimiz aralık ayında da Elazığ'da 4.9'luk deprem meydana gelmiş ve Sözcü'ye konuşan Fırat Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, daha büyük bir depremin olacağı uyarısında bulunmuştu. Bingöl, Doğu Anadolu fay hattının Sivrice ilçesinden geçtiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullanmıştı;

‘SİVRİCE DEPREM BEKLİYORUZ’

“Bu bölgede Doğu Anadolu fayı dediğimiz Erzincan ve Erzurum’dan başlayan İstanbul’u da içerisine alan Kuzey Anadolu fayından sonra Türkiye’nin ikinci büyük fayı bulunuyor .Ortalama 5 büyüklüğündeki depremler bu fay hattının geçtiği Sivrice ilçesinde birkaç yıl içerisinde sıkça tekrarlanıyor. 5 büyüklüğündeki depremler bu bölgede beklenen depremler. Ama daha büyük depremleri de bekliyoruz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ