Reklamlar
Anasayfa » Haber
11 Eylül 2017 ( 162 görüntülenme )

DOMATES KRİZİNDE RUSYA'DAN MESAJ!..

Rusya, Türk domatesi ihracında son aşamaya gelindiğini ve ekim-mayıs arasında kapılarını açacaklarını duyurdu.

Rusya ile  Türkiye arasında ilişkilerin tam anlamıyla normalleşmiş sayılabilmesi için  Moskova ile  Ankara arasında bir yılı aşkın pazarlık yapılan  Rusya'ya Türk domatesi ihracatında ara formül ortaya çıkmaya başladı.


Rusya Tarım Bakanlığı ile Tarım Ürünleri Sıhhı Denetim Dairesi tarafından daha resmi açıklama yapılmamasına rağmen domates krizine iki tarafı tatmin edecek formül bulunduğunu kendi kaynaklarına dayanarak duyuran gazete, 

EKİM-MAYIS ARASI KAPILARINI AÇACAK

"Türk domatesleri  Rusya'ya 1 Ekim tarihinden bir sonraki yılın Nisan veya Mayıs ayına kadar  Rusya'ya girişine izin verilecek. Ara mevsim alımının 100 bin tonla 300 bin ton arasında olması planlanıyor. Böylece  Türkiye,  Rusya pazarında mevsimlik bile olsa 2015 öncesinde  Rusya'ya yaptığı 338 bin ton ihracatı yeniden yakalamış olacak" dendi.

SÜPER MARKET ZİNCİRLERİ ÖN GÖRÜŞMELERE BAŞLADI
Bu arada  Rusya'da geniş pazarlama ağları bulunan "Diksi" ve "Magnit" gibi süper market zincirlerinin Türk üreticilerle domates alımı konusunda ön görüşmeler başlattıkları da haber veriliyor.

1 OCAK 2016'DA YASAKLANMIŞTI
Rusya,  Türkiye'den domates alımını 24 Kasım 2015 uçak krizinden hemen sonra 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yasaklamıştı. 10 Ağustos 2016 liderler görüşmesinden sonra günümüze kademeli olarak bir dizi tarım ürününe tekrar  Rusya vizesi verilirken domates kenarda bırakılmıştı

Kaynak: Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Zararlı Olarak Bildiğimiz Ama Aslında Faydalı Olan 6 Yiyecek! Dikkat!.. Meteorolojiden YENİ UYARI! İSTANBUL'DA MİLYONLUK SİBER VURGUN!.. Tuncay Özkan Paylaştı... AKP'nin AİLE BOYU SAADETİ AÇIĞA ÇIKTI!.. FLAŞ!.. REFERANDUM BAŞLADI!.. Türk Devi Artık Onların! CHP'li ÖZEL'den İLGİNÇ PAYLAŞIM! Erdoğan’ın ABD Ziyaretindeki Kavga'da ÇARPICI KARAR!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Başbakan'dan ABD'ye YPG Tepkisi!