Reklamlar
Anasayfa » Haber
11 Temmuz 2017 ( 367 görüntülenme )

DOLARDA KRİTİK YÜKSELİŞ!

Dolar, 11 Temmuz sabahı gelişmekte olan ülkelerdeki dalgalanmayla 3.60'ın üzerine çıktı. Dolar/TL daha sonra 3.64'ü de aştı.

Dolar fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Nisan ortasından beri 3.50 civarında dalgalandıktan sonra geçen hafta benzer gelişmekte olan ülke para birimleriyle birlikte sert satış baskısı altında kalan dolar/TL haftaya 3.60 üzerinde yatay bir seyirle başlamıştı.

İşte dolarda son durum
Dolar/TL 3.6383/3.6394'den Euro/TL ise 4.1447/4.1470'ten işlem görüyor.


Küresel piyasalar, jeopolitik gelişmelerin de yakından izlendiği piyasalarda sınırlı da olsa bir iyimserlik izlendi. Ancak bu seyir TL’de anlamlı bir değer kazancı yaratmadı.Bankacılar bu haftanın gündeminde FED Başkanı Yellen’in yarın ve perşembe günkü konuşmaları ile ABD’de Cuma günü açıklanacak TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verilerinin ön plana çıkması öngörülüyor.


21 NİSAN’DAN BERİ EN YÜKSEK SEVİYE 3,63
Dolar/TL geçen hafta 3.5150’li seviyelerden sert yükselişle 21 Nisan’dan beri en yüksek seviye olan 3.6395 seviyesini test etti. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve TL’ye de yansıyan değer kaybında ABD faizlerindeki yükseliş ve dolardaki değer kazancı ana etken oldu.

Ancak TL’deki satış baskısını trendi Cuma günü açıklanan zayıf ABD verileri hafifletti ve kur haftaya 3.6150 civarında başladı. Güniçinde sakin bir seyir izleyen dolar/TL dün saat 1736’da 3.6092/3.6098 seviyesinden işlem gördü.
Aynı saatte sepet bazında TL 3.8591/3.8609, euro/TL 4.1101/4.1124 seviyesindeydi.

FED ZAMANI KESTİREMİYOR

ABD’de merkez bankasının atması beklenen ve piyasaların zamanını tam olarak kestiremediği sıkılaştırma adımları dolardaki küresel değer kazancına ve ABD’de faizlerdeki yükseliş trendine neden oluyor. Bu trend ise gelişmekte olan ülke kurları üzerinde ciddi bir satış baskısı yaratıyor.

Satış baskısının başladığı dönemde TL’ye yönelik değer kazancı yönünde pozisyonların ağılıkta olması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL en çok değer kaybedenler arasında yer aldı.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi önceki hafta gördüğü dokuz ayın en düşük seviyesi olan 95.470’in üzerindeki seyrini sürdürerek 96’nın hemen üzerinde bulunuyor.

kaynak:sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Başbakan'a bu hesap sorulmaz mı? Mustafa Koç Yaşamını Yitirdi O Konu Gündeme Geldi Flaş! Esad'dan Erdoğan'a Net Tavır! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Şok Suçlama! Allah Kahretsin! KİLİS'İ VURDULAR! ÇAĞRIMIZI BİR DUYAN OLDU Operasyon sırası Jandarma’ya geldi LOZAN: Türk Milleti Büyük Suikastı Bugün Yok Etmişti; 24 Temmuz!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Cizre'de Polise Saldırı