Sağlık
09 Ekim 2017 ( 1900 görüntülenme )

DOKTORLARDAN KRİTİK UYARI!..

Antibiyotik kullanımında korkutucu rakamlar!


Antibiyotik kullanımıyla ilgili uzmanların uyarıları Türkiye'de bir türlü sonuç vermiyor. 

Antibiyotik kullanım alışkanlığı sadece hastalarla sınırlı değil. Doktorlar, Türkiye'deki her 10 reçeteden 3'üne antibiyotik ilaç tedavisi yazıyor. Yoğun antibiyotik kullanımı kısa vadede çözüm üretse de uzun vadede milyonlarca ölüm demek... 

Antibiyotik kullanımıyla ilgili rakamlar uzmanların bu konudaki uyarılarının çok da dinlenmediğini ortaya koydu. KLİMİK verilerinden elde edilen bilgilere göre, her 10 reçeteden 3'ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi. 

Yoğun antibiyotik tüketimine bağlı direnç oranlarının yüksek olduğu ülkemizde direnç nedeniyle antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıklarda bile tablet şeklinde bir antibiyotik dahi verilemediği ortaya çıktı.

Bakterilerin neden olduğu hastalıkları iyileştirmek için kullanılan antibiyotikler, artık küresel bir tehlike olarak görülüyor. En ufak hastalıklarda dahi antibiyotik kullanılması antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

TÜRKİYE DÜNYA BİRİNCİSİ
Bir bakterinin antibiyotiğe karşı dirençli hale gelmesi artık o antibiyotiği bakterilerin yol açtığı tedavilerde kullanılamayacağı anlamına geliyor. Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik direnci nedeniyle hayatını kaybettiği dünyada, Türkiye antibiyotik kullanımında açık ara önde yer alıyor.

ANTİBİYOTİK DİRENCİNDEN ÖLENLER KANSERİ GEÇECEK
Sağlık sektöründe yapılan öngörülere göre 2050 yılı itibariyle kanserden 8 milyon kişini hayatını kaybetmesi beklenirken bu rakam antibiyotik direncinde 10 milyon kişiyi bulacak, diğer bir değişle antibiyotik direncinden ölenlerin sayısı kanserden ölenlerin sayısını geçecek.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ