Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay’ın 2015 yılında internette yazdığı uyarıcı nitelikli yazı yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. 

Günay söz konusu yazıda ‘Suriye'den gelen 2 milyona yakın aşısız çocuğun ülkeyi 50 yıl öncesine götürdüğünü’, ‘hiçbir ülkenin yapmaması gereken bir hata yapıldığını ve bunun bedelini Türk çocuklarının ödeyeceğini’ ifade etti.

SIĞINMACI ÇOCUKLAR BÜYÜK SIKINTI YARATACAK

Dr. Savan Günay, Suriye sınırından geçen sığınmacı çocukların sebep olduğu ve olacağı hastalıklar konusunda bir yazı kaleme alarak hem bakanlığı hem de halkı uyardı. Doktor Günay’ın iddiasına göre Türkiye çok sıkıntılı sağlık sorunları yaşayacak. İşte Dr. Savan Günay’ın dikkat çekici o yazısı:

‘ÜLKEMİN DEMOGRAFİK AŞI YAPISINI DEĞİŞTİRDİNİZ’

“Bir çocuk doktoru olarak size söylüyorum; Ülkeye 4,5 milyon Suriyeli doğurgan çift almakla beraber 1 milyon 800 bin aşısız – bazı kaynaklarda 2 milyon Suriye uyruklu çocuk aldınız… Ülkemin son 30 yılda emek emek, ilmik ilmik yapılan demografik aşı haritasını değiştirdiniz… 30 yıldır görülmeyen kızamık hastalığını hortlattınız, Türk çocukları 30 sene sonra kızamık geçirir oldu…”

‘ÜLKEMİN AŞI POLİTİKASINI ÖLDÜRDÜNÜZ’

“İlk olarak Batı Şeria ve Gazze’den kontrolsüz geçiş suretiyle, el ayak ağız hastalığı hortladığında bakanlığı uyarmıştım. O dönemin Sağlık Bakanı kısa bir çalışma başlatmıştı… Sonra Suriye faciası ile olay kontrolsüz bir hale geldi ve ülkenin aşı politikasının ruhuna el-Fatiha okudunuz… Yine 30 yılda sıklığı elimizde sağlıklı bir veri olmadığına göre 1000’de 2’ye düşen Su Çiçeği hastalığını %100’de 4’e fırlattınız…”

‘ÖNÜNÜZE GELENİ ÜLKEYE ALDINIZ’

“Eredike ettiğimiz (yani sıfırladığımız) el ayak ağız hastalığını 10.000 (on binde 1 görülürken) %2 görülür hale getirdiniz… Ölüyü hortlattınız… Bunlar tehlike belirticisi rakamlardır… Bu sektörde çalışanlar iyi bilir… Sınır kapılarında aşı yapmak 1,5 milyon çocuk geldikten sonra aklınıza geldi. Ama elimizde veri yoktu ve bu da başarılamadı… Önünüze geleni ülkeye aldınız…”

‘BU HASTALIKLAR YENİDEN KARŞIMIZA ÇIKACAK’

“Almayın demiyorum. Ama kontrollü alınız. Böylece aşılanmış çocuklar ve aşılanmamış çocuklarla, aşılanmış olanların da immün (bağışıklık) sistemi bozuldu. Bu hiçbir ülkenin yaşamaması gereken büyük bir hatadır! Size söylüyorum, Sayın Sağlık bakanı! Biz 50 yıl bu hastalıklarla tekrar mücadele edeceğiz! Kim için? Ne için? Ne adına?”

‘2 MİLYON AŞISIZ ÇOCUK ALDINIZ, TÜRK ÇOCUKLARINI TEHLİKEYE ATTINIZ’

“Benim çocuklarımın bahar yaşadığı bu iklime, kontrolsüz 2 milyon aşısız çocuk sokarak, ülkeyi 50 yıl öncesine götürdünüz. Bunun acı faturasını Türk çocukları daha sonraki yıllarda ödeyecek… Ya siz ne ödeyeceksiniz??? Ben ülkemin meftunu, aşığıyım. Gerçek budur ve benim halkım bu gerçekleri bilmelidir!”

Kaynak: haberayyıldız

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ