Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2422 görüntülenme )

Dizleriniz Ağrıyor mu?

Önce sağlık...
  DİZLERDEKİ KİREÇLENMEYE DİKKAT

Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, “Geçmeyen diz ağrılarını menisküs veya iç bağ hastalığı zannetmenin bedeli çok ağır olabilir.” diyerek uyarılarda bulundu.

'DİZ AĞRISINI UMURSAMAYAN, DİZİNİ DÖVER'
Gökçe, “Diz, kaval kemiği (tibia) uyluk kemiği (femur) ile arasındaki menteşeye benzer bir eklemdir. Eklemin içi ve dışı vardır. Ön taraftan diz kapağı ile korunur.

Ayrıca Eklem içindeki tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülmüştür. Ağrı şikâyeti sık görülür. Herkes 'Menisküsdür-Bağ zedelenmiştir' deyip birbirine yardımcı olmaya çalışır.

Oysaki vaktinde doğru tanı konmayan diz ağrıları sonuçta dizlerimizin kireçlenmesine neden olabilir. Yani 'Başında Diz ağrısını umursamayan, Sonunda Dizini Döver.'

'KİREÇLENMENİN İLK BELİRTİSİ AĞRIDIR'
Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe , “Dizinde Kireçlenme (osteoartroz) olan kişinin ilk yakınması ağrıdır. Hareketle, yük taşımayla, yürümeyle, oturup kalkarken, merdiven çıkarken artan, dinlenince azalan bir ağrıdır. Meteorolojik değişimler de ağrıyı arttırabilir. Hasta hareketle eklemlerinden gelen kıtırtı, kütürtü şeklindeki sesten ve şişlikten de yakınabilir. Hareketleri kısıtlanabilir. Röntgen filmleri ile kireçlenme tanısı desteklenebilir.“ diye ekledi.

'ARTROSKOPİ HASTAYA DEĞİL HASTALIKLARA DİZ ÇÖKTÜRÜR'
Romatizmal hastalıklardan, enfeksiyonlara, kıkırdak erimelerinden, gut hastalığına, kaza ve çarpmalardan, kalça hastalıklarına kadar birçok farklı durumda diz ağrılarının ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Gökçe , “Erken tanı sadece kanserde değil birçok hastalıkta önemli. Diz hastalıklarının erken tanısında önce şikâyetlerinin tespit edilmesi, sonra da kabul edilmesi gerekir.

Bu şikâyetle bize başvurduğunuzda ortopedi uzmanı olarak en önemli tanı ve Tedavi aracı olarak teknolojinin Doktor ve Hastalara hediye ettiği 'artroskopi' uygulamasından faydalanırız. Erken Tanı ve Tedavideki faydaları ile artroskopi Hastaya değil Hastalıklara diz çöktürür.” şeklinde konuştu.

'ANAHTAR DELİĞİ CERRAHİSİ HAYATINIZI DEĞİŞTİRİR'
"Artroskopi, 'Eklem İçine Bakmak' demektir. Bir eklem içinde meydana gelen sorunları tespit ve tedavi etmekte kullanılan ve 'Anahtar Deliği Cerrahisi' diye bilinen bir uygulamadır.” diyerek açıklamalarını sürdüren Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, “Yarım Santimlik 2-3 delikten çok küçük cerrahi aletlerle inceleme ve tedavi yapılır.

Genellikle diz ekleminde kullanılmakla birlikte, omuz, kalça, el bileği, ayak bileği ve hatta parmak eklemlerinde de uygulanabilir. Deliklerden ilerletilen aletler yardımı ile de cerrahi işlem yapılır. Diz içinden geçirilen yaklaşık 6 litre sıvı bile tek başına bir tedavi metodudur. 30-90 dakika kadar süren uygulamadan sonra genellikle aynı gün taburcu oluyorsunuz. En geç 1 hafta içinde de aktif hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. “ dedi.

'İŞ İŞTEN, DİZ DİZDEN GEÇMEDEN TEDAVİ ŞART'
Gökçe, “Şikâyet başladığında zarar da başlamış demektir. Sebep ne olursa olsun tedbiri var. Tedavi ihtimalleri var. En kötüsü İnsanın “Geçer” diyerek kendi kendini savsaklaması. Başlangıçtaki tanı ve tedavi için harcanan vakit ve nakit makul düzeylerde. Diz kıkırdakları aşınıp kireçlendikten sonra kullanılan protezler ve uygulamalar maliyeti yükseltiyor. Yani iş işten, diz dizden geçmeden tedavi şart.“ dedi.

'KÜÇÜK ÇOCUKLARDA KALÇA HASTALIKLARINA DİKKAT'
“Sorun sadece gençlerde ve büyüklerde değil. Çocuklarda da çok önemli.” diyen Gökçe “Çocuklarımız büyüme ağrısı denilerek diz ağrıları ile yaşamaya mahkûm ediliyor. Özellikle doğumdan itibaren ortaya çıkan kalça ile ilgili farklılık ve hastalıklar “Diz Ağrılarına neden olur.” ifadelerini kullandı(Cumhuriyet).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ