5965 görüntülenme12 Haziran 2018
Diyarbakır mitinginden sonra Diyarbakırlı Makbule İnce isimli yaşlı kadın, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yanına giderek ona Kürtçe bir şeyler söyledi. Yaşlı kadın konuştuktan sonra İnce'ye elindeki Türk bayrağını verdi.

MUHARREM İNCE DİYARBAKIR’DAYDI

Diyarbakır’da konuşan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Kürt sorunun çözüm yeri Meclis’tir, başka bir yer değil” dedi. Kürt sorunuyla ilgili konuşan İnce, şöyle devam etti:

‘SORUNU ÇÖZECEĞİZ’

“Bu sorunu nasıl çözeceğiz. Kürt sorunu, adını da koyalım bunu nasıl çözeceğiz? 1; Kürtler diyor ki, onure edilmek istiyor. Türklerin kaygıları var. Türklerin kaygılarını gideceğiz, Kürtleri onure edeceğiz. 2; Samimi olacağız, gizli saklı yok. Çözüm yeri TBMM, başka bir yer değil. 3; Cumhurbaşkanı olduğumda TRT’nin kanallarından birini bu işe ayıracağım. 

Tartışma programı olacak. Herkes gelecek, 24 saat yayın yapacak. Ne istiyor, neyi tartışacak? Ben biliyorum ki; içinizde muhafazakâr, solcular, esnaf var, anlaştığınız bir yer meselesi, kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Anlaştığınız yerlere beni de yazın. Ben de ordayım. Anlaşamadığınız yerleri de çözeceğiz.

‘RESMİ VE ORTAK DİL TÜRKÇE’

İnce, çocuklara üç dil öğreteceklerini, resmi dil olarak Türkçeyi öğreteceklerini, anasıyla babasıyla evinde konuştuğu bir dili de öğreteceklerini ifade ederek, “Bu Kürtçe ise Kürtçe, Arapça ise Arapça, Çerkesçe ise Çerkesçe. Yani çocuğun evinde konuştuğu, anasıyla konuştuğu dili öğreteceğiz. Bu da yetmez dünya vatandaşı yapacağız. Yani çocuklarımıza İngilizce öğreteceğiz, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Rusca, Çince öğreteceğiz” dedi.

‘ORDA BAŞKA BURDA BAŞKA KONUŞMAK YOK’

“Kürt sorununu çözmek istiyor mu istemiyor mu? Ben istiyorum. Çünkü ekonomik, kültürel, demokratikleşme sorunu olduğu gibi, siyasi ahlak sorunudur” ifadelerini kullanan İnce, şöyle dedi: “Diyarbakır’da farklı, Edirne ve Trabzon’da farklı konuşuyor. Ben size asla yalan konuşmayacağım. Burada size ne konuşuyorsam Edirne’de onu konuşacağım.”

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ