Genel
13 Ekim 2018 ( 407 görüntülenme )

Program açıklandı!.. 'DİYANET BÜTÇESİ KATLIYOR'

Orta Vadeli Program’a göre 2019 yılında ülkedeki tüm bakanlık ve kurumların bütçeleri yüzde 16 artarken, Diyanet için bu oran iki katına çıktı ve yüzde 34,36 artırıldı. Böylece, Diyanet’in bütçesi, MİT’in bütçesini 5’e katladı.


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2019 bütçesi yüzde 34.36 artışla bütün tasarruf tedbirlerini alt üst edip 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarıldı. 

TASARRUF DİYANETİ TEĞET GEÇTİ

Başkanlığını Ali Erbaş'ın yaptığı Diyanet İşleri, bu devasa bütçesiyle ülkenin kritik istihbarat işlerini üstlenen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı'nın bütçesini 5'e, yatırımcı bakanlıkların bütçesini de 4'e katladı. Diyanet bütçesi olağanüstü artırılırken MİT ile Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji bakanlıklarının bütçelerinde yüzde 56'ları aşan kesintiler yapıldı.

Diyanet'in bütçesi, ülkenin enerji politikalarını belirleyen, enerji yatırımlarını yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin de 5 kat üzerine çıkmış oldu. Enerji bütçesi 2019'da bu yıla göre yüzde 14.3 oranında düşürülerek 2 milyar 44 milyon liraya indirildi.

YENİ İMAM MI ALACAK?

Orta Vadeli Mali Plan'a (OVMP) göre, büyük bölümünü memur maaşlarının oluşturduğu genel bütçedeki personel giderleri 2019'da sadece yüzde 17 artarken, Diyanet'in personel ödeneği yüzde 36.5 artarak 6.2 milyar liradan 8.5 milyar liraya çıkacak. 

Artışın böylesine yüksek belirlenmesi, Diyanet'in önümüzdeki yıl çok sayıda yeni personel alacağını gösteriyor. Başkanlık, önümüzdeki yıl mal ve hizmet alımıyla inşaatlarda bir miktar tasarruf yapmaya çalışacak.

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI'NIN BÜTÇESİ YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önümüzdeki yıl kullanacağı bütçe, ülkede sanayi ve teknoloji politikalarını belirleyen, ileri teknolojiye yapılan yatırımları destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2 milyar 544 milyon liralık bütçesinin tam 4.1 kat üzerinde olacak. 

Bu devasa fark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinin önümüzdeki yıl yüzde 56 oranında kırpılıp 5.7 milyar liradan 2.5 milyar liraya düşürülmesi nedeniyle ortaya çıktı. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK DE DİYANET KADAR ALAMADI

Aynı şekilde, olası bir depreme karşı can ve mal güvenliğini korumak amacıyla uygulanan kentsel dönüşüm projelerini yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2 milyar 573 milyon liralık bütçesi de Diyanet bütçesinin çeyreğine ulaşamadı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu yıl 31.3 milyar lira olan bütçesi de gelecek yıl tasarruf nedeniyle 13.6 milyar liraya düşürülecek. 

Böylece geçen yıl Diyanet bütçesinin 4 katından daha fazla harcama yapan Ulaştırma Bakanlığı, gelecek yıl neredeyse Diyanet'le aynı düzeyde harcama yapacak.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ