Reklamlar
Anasayfa » Haber
29 Ağustos 2017 ( 1362 görüntülenme )

İŞE BAK!.. DİYANET'E PARA YETMİYOR... BAKIN NEREYE GİDİYOR...

Diyanet’in Mali Durum ve Beklentiler Raporu, bu yıl da bütçenin yetmeyeceğini ve 1.3 milyar liralık ödenek isteneceğini ortaya koydu.

Diyanet, 1.3 milyar liralık ek ödenekle yıl sonuna kadar 8.1 milyar lira harcama yapmayı planlıyor.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı yılın ilk altı ayında yaptığı harcamalarla, geride kalan altı ayda yapmayı planladığı harcamaları gösteren 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu yayımladı. 


 2017 yılı harcama tahmini 8 milyar 148 milyon lira olarak öngörülen rapora göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yıl sonuna kadar en az 1.3 milyarlık aktarma yapılacak.

Raporda ikinci altı ayda harcama yapılacak çalışmalara ilişkin de şu bilgilere yer verildi: 

Yeni kuşaklar için: Ateizm, deizm, agnostisizm konularındaki kitaplar ve İslam Ahlakı-II kitabı yayınlanacak. Her ilde merkezi bir camide “Cami-Çocuk Buluşması” programı gerçekleştirilecek. Ankara, İstanbul, Kastamonu, Kütahya ve Mardin illerinin il merkezlerinde bir camide çocuklara yönelik “Kitap Okuma Etkinliği” düzenlenecek. 

Sosyal hizmet kurumlarında kalan 9-15 yaş grubu 500 çocuğa yönelik Kastamonu, Kırşehir ve Bursa illerinde Değerler Eğitimi Yaz Kampı düzenlenecek. “Yüz Yatılı Hafız Kur’an Kursu” projesi kapsamında yeni öğrenci kayıtları alınacak.

Örgün eğitime devam etmekle birlikte kayıt dondurma hakkından yararlanarak Kur’an kurslarında hafızlık yapmak isteyen öğrenciler için “Örgün Eğitime Devam Edenlere Yönelik Hafızlık Eğitim Programı” hazırlık çalışmalarına devam edilecek.

Doğu’ya irşat ekipleri: Camiler Haftası etkinlikleri kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini iyi bilen personelden oluşan özel irşat ekipleri oluşturulacak ve bölge illerinde görevlendirilecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki aile bireylerine yönelik Bursa, Tekirdağ, İstanbul ve Ankara illerinde kamp programları düzenlenecek.

Yurtdışında cami yapımı: KKTC’deki Lefkoşa Hala Sultan Camii ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaptırılan Bişkek Merkez Camii’lerinin, Gana’nın başkenti Accra’da inşa edilen Furkan Camii’nin, Cibuti’nin başkentinde yapımı başlatılan Sultan II. Abdülhamit Han Camii inşaatı devam edecek. 

Çad’ın başkenti Encemine’de 230 dönümlük arazi üzerine bir cami, Çad İslam İşleri Yüksek Konseyi hizmet binası, Kur’an Kursu ve bir İslam Kültür Merkezi, Fildişi Sahilleri’nin başkenti Abidjan’da, Moritanya’da, Nijer’in başkenti Niamey’de Osmanlı mimarisine uygun camiler yapılacak.

İdlip, Cerablus, Çobanbey illerinde 66 caminin onarımına başlandı, 48 caminin onarımı tamamlandı, 16 camide onarım sürecek. El-Bab ‘da 42 caminin onarımına ilişkin çalışmalara başlanacak.

IŞİD ve PYD yayınlarda

Diyanet, 2017 sonuna kadar güncel sorunların anlatıldığı yayınların da aralarında yer aldığı 1 milyon 300 bin 6 kitap bastırıp dağıtacak. Bu yayınlar arasında 15 Temmuz Gazilerin Dilinden, Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi DEAŞ, Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi PYD Olağanüstü Din Şurası Kararları isimli kitaplar da yer alacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

WHATSAPP KULLANICILARINA ÖNEMLİ UYARI! PURSAKLAR BELEDİYESİNDE FETÖ ŞOKU!.. ŞOK!.. Kod Ergenekon YİNE BAŞLADI! Türkiye, Irak İlişkilerinde Kritik Gelişme! İKİ İLDE POLİSE ROKETLİ SALDIRI!.. SON BİLGİLER... İstanbul Barosu'ndan Erdoğan'a Sert Tepki! ABD'den Erdoğan'a YANIT! TRT FENA AÇILDI... KANTİNDE KÜRESEL YAYIN!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ORDU'DAKİ O SKANDALIN HESABI BAKIN KİME KESİLDİ...