Reklamlar
Anasayfa » Haber
20 Mart 2017 ( 2334 görüntülenme )

KERKÜK'TEKİ İŞGALE İLGİNÇ TEPKİ!..

DIŞİŞLERİ: BAŞVURUYU YADIRGIYORUZ


DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkük Valiliği'nin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuru hakkında "Başvuruyu yadırgıyoruz. Bu tür girişimlerin Irak'ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük'ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır" dedi.

Dışişleri Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu'nun Kerkük Valiliği'nin Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıt şöyle:

"Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi yönünde bir karar alınması için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyu yadırgıyoruz. 

Irak anayasası Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit etmiştir. Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. 

Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır."

Kaynak:dha

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Rus Büyükelçisi'nden VİZE AÇIKLAMASI!.. İSPARK SKANDALI'NDA AKLA ZARAR BİLANÇO!.. Varisin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Yok Edilir? SAADET PARTİSİ'NDEN RONALDO'YA FLAŞ TEKLİF!.. KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE RUM TARAFINDAN ŞOK TAVIR!.. O Ülkeden Türkiye'ye Ambargo! Vatan Hainleri TUNCELİ'de ASKERİMİZE SALDIRDI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Akdeniz'de BÜYÜK FACİA!