13916 görüntülenme05 Ekim 2019
Partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Erdoğan, ilk olarak AKP kurucularından eski bakan Faruk Çelik'in dillendirdiği ve kendisinin TBMM açılışında iki farklı açıklama ile gündeme getirdiği Cumhurbaşkanı seçilme oranının düşürülmesi tartışmasıyla ilgili CHP'yi suçladı.

‘BURDAN SANA KEMİK ÇIKMAZ’

'Tartışmaya noktayı koyuyorum. Bizim bu oranı düşürme gibi planımız, niyetimiz, çalışmamız yok' diyen Erdoğan, CHP'yi konuyu gündeme getirip bu tartışmadan çıkar sağlamakla suçladı. Erdoğan "CHP buradan kendine bir şeyler çıkarmaya gayret ediyor. Sana buradan bir şey çıkmaz, sana buradan kemik de düşmez" dedi.

TEKLİF EDEN AKP’LİYDİ

AKP’nin kurucularından ve eski bakan Faruk Çelik katıldığı bir televizyon programında cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oranının değiştirilmesi önerisinde bulunmuş ve “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” demişti. Çelik'in bu sözleri 1 Ekim’de gerçekleştirilen TBMM 27'nci dönem 3'üncü yasama yılı açılışına da damga vurmuştu.

CHP’YE SUÇLAMA: SANA BURADAN KEMİK ÇIKMAZ


Bugün ise partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Erdoğan, CHP’yi konuyu gündeme getirip bu tartışmadan çıkar sağlamakla suçladı. “Son günlerde devam eden anlamsız bir tartışmaya son noktayı koymak istiyorum.” diyen Erdoğan, “Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50+1'den ne yüzde 40'a ne yüzde 30'a düşürme niyetimiz, çabamız, planımız yoktur. Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır ve bu iş bitmiştir. Türkiye'de hiç kimsenin millete zulüm etmemesi için yüzde 50 oranının korunmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. 

Yüzde 50 sınırı vazgeçilmez bir kriterdir. Bu tartışmayı bir daha açılmamak üzere kapatıyoruz. CHP buradan kendine bir şeyler çıkarmaya gayret ediyor. Sana buradan bir şey çıkmaz, sana buradan kemik de düşmez. “

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ