Genel
20 Eylül 2017 ( 2205 görüntülenme )

DİKKAT! Her 3 Saniyede Bir Kişi Bu Hastalık Yüzünden Hayatını Kaybediyor!

Dünyada her 3 saniyede bir kişi sepsisten kaybediliyor. Her yıl yaklaşık 50 milyon kişi sepsis (kan zehirlenmesi) oluyor. Küresel Sepsis Topluluğu’nun verilerine göre sepsis her yıl yaklaşık yüzde 8–13 oranında artış gösteriyor. Kalın bağırsak ve meme kanserinden ölümlerin toplamından daha fazla hasta sepsis nedeniyle kaybediliyor.

Tüm dünya ülkeleri için ciddi bir halk sağlığı sorunu olan ve vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan SEPSİS, erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezliğe, şok’a ve yüksek oranda ölüme yol açıyor.

SEPSİS NEDİR?

Enfeksiyonla tetiklenen sepsis hastalığında esas sorun bağışıklık sistemine aşırı yüklenilmesi. Sepsis herhangi bir enfeksiyonla başlayabilir, bir kesik veya böcek ısırığıyla bile. Normalde bunlardan biri başınıza geldiğinde bağışıklık sisteminiz devreye girip enfeksiyonun yayılmasını önler ve onu yok eder.

Fakat enfeksiyon vücutta hızlıca yayılmayı başarırsa, bağışıklık sistemi buna çok büyük bir tepki gösterir. Bu tepki vücutta yıkıcı sorunlar yaratır. Septik şok, organ yetmezliği ve hatta ölüm gibi sonuçlara yol açar.

Sepsis, yüksekten düşme, trafik kazası, miyokard enfarktüsü, ağır enfeksiyon, bir grip virüsü, yine basit veya zor bir ameliyat gibi her hangi bir nedenle vücutta ciddi bir stres yaratan olaylar sonrasında gelişebilir. Bunların etkisiyle aktive olan bağışıklık sistemi, olumsuz yönde çalışarak bir veya daha fazla organ yetmezliğine neden olabiliyor.


SEPSİSİN BELİRTİLERİ NELER?

İngiltere Sepsis Vakfı’na göre sepsisin altı belirtisi var:

-Geveleyerek konuşma
-Aşırı titreme veya kas ağrısı
-İdrar çıkarmadan bir gün geçirmek
-Ciddi nefessizlik hissi
-Ölecekmiş gibi hissetmek
-Deride renk kaybı veya beneklenme

ÇOCUKLARDA SEPSİSİN BELİRTİLERİ NELER?

-Deride beneklenme, solgunluk veya mavilik
-Uyuşukluk ve uyanmakta zorlanma
-Ciltte aşırı soğukluk
-Çok hızlı nefes alma
-Bastırınca rengi açılmayan döküntü
-Kasılma veya nöbet

ERKEN TANI KURTULMA ŞANSINI ARTTIRIR


Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Yrd.Doç.Dr Sedef Tavukçu Özkan sepsis hastalığının tedavisi hakkında şunları açıkladı:

"Yoğun bakım ünitelerinde enfeksiyonlar tedavi edilir, hayati organ fonksiyonlarının devamlılığı sağlanır, kan basıncı düşüşüne engel olunur. Bu amaçla antibiyotikler ve çeşitli serumlar kullanılır. Normal kan basıncını ve kan oksijen düzeyini devam ettirmek için hastalara serumlara ek olarak serum içindedeğişik ilaçlar verilir, oksijen uygulanır ve suni solunum cihazlarına bağlanılarak solunumları desteklenir. 

Böbrek problemi gelişen hastalarda ilgili ilaç tedavileri ve farklı diyaliz uygulamaları yapılır. Tüm bunlara ek olarak çok farklı başka tedavi yöntemlerinin bir arada kullanılması gerekli olabilir. 

Sepsise ne kadar erken tanı konulur ve ne kadar erken tedavi başlanabilir ise kurtulma ve özellikle sekelsiz kurtulma şansı o kadar yüksektir."

Sepsise yol açabilecek grip, zatürre ve diğer enfeksiyonlar için gereken sıklıklarla ve gereken kişilerde aşılanma yapılmasının önemine dikkat çeken Dr. Özkan,

"Enfeksiyonların gelişmesine engel olmak önemlidir. Sepsis acil tanı ve tedavi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle sepsis belirtileri tespit edilir ise vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmelidir." dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ