Reklamlar
Anasayfa » Haber
16 Temmuz 2017 ( 3431 görüntülenme )

DİKKAT!.. BAŞVURU YAPMAYANLARIN İKRAMİYE FARKI YANACAK!..

Başvuru yapmayan emeklinin ikramiye farkı yanacak!


Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı. Ancak 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK’ye başvurulması gerekiyor. Bu tarihten sonra ikramiye farkı hak edilmiş olsa bile ödenmeyecek.

Okan Güray Bülbül'ün Akşam Gazetesinde ayrıntılarını yazdığı "ikramiye farkları" konusunda öne çıkan hususlar şöyle:

"BAŞVURU ŞART"

"Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı. Ancak ikramiye farkı talep edilebilmesi için hak düşürücü süre var. 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK’ya başvurulması gerekiyor. Bu tarihten sonra ikramiye farkı hak edilmiş olsa bile ödenmeyecek. 

"ÖNCEKİ BAŞVURULAR GEÇERLİ"

"30 yılın üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan ve bu konuyla ilgili daha önce SGK’ya başvurmayan kişilerin ikramiye farklarının ödenmesi için SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Diğer taraftan daha önce dilekçeyle SGK’ya başvuran ve dava açmayan kişilerin tekrar SGK’ya başvuru yapması gerekmiyor."

Ne zaman ödeniyor?

"İkramiye farkları ödenmeye başlandı. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7.500 TL’nin üzerinde ise 7.500 TL’si başvurudan itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödeniyor. Örneğin 1 Temmuz 2017’de SGK’ya başvuran ve ikramiye farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7.500 TL farkı 1 Ekim 2017’ye kadar ödenecek."

Nasıl hesaplanıyor?

"İkramiye farkları, 'emekli olunan tarihte toplam hizmet yılı üzerinden ikramiye hesaplansaydı ikramiye ne kadar olurdu' mantığıyla hesaplanıyor. Yani 2000 yılında 40 yıllık hizmet üzerinden emekli olan ve ikramiyesi 30 yıl üzerinden hesaplanan memur, eğer o günkü emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden ve yine aylıkların başlangıç tarihindeki katsayı ve ikramiye hesaplanmasına esas düzenlemelere göre 40 yıl üzerinden ikramiye hesaplansaydı ne kadar ikramiye alacak ise bu rakam bulunuyor ve ödenen ikramiye ile hesaplanan rakam arasındaki fark kendisine ödeniyor."

"En az 50 lira olacak"

"Bu hesaplamaya göre ikramiye farkının her bir tam yıl için 50 TL’den daha düşük çıkması durumunda bile en az 50 TL ikramiye farkı ödeniyor."


"FAİZ İŞLETİLMİYOR"

İkramiye farklarına faiz işletilmiyor. Emeklilik tarihindeki kurallara göre hesaplanan ikramiye o tarihten bugüne kadar geçen süre için faiz işletilmeksizin ödeniyor.
Bir tek Anayasa Mahkemesi'nin ilgili maddeyi iptal etmesi sonrası konuyla ilgili olarak SGK’ya başvuran ve aldığı cevap sonrasında dava açan kişiler için faiz işletilmesi söz konusu.

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ASGARİ ÜCRETTE AKIL ALMAZ OYUN! ŞOK!.. DİYARBAKIR KIŞLASINDA AĞIR VAKA!.. CNN'deki Kavga MECLİS'e BÖYLE SIÇRADI! BAHÇELİ'ye AĞIR TEPKİ!.. Hatay'dan Acı Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ÇOK İLGİNÇ AÇIKLAMA!.. Askeri Tanklar Yüksekova'ya Girdi! BÜYÜK OPERASYON! KİLİS'E KATYUŞA ROKETİ!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ŞOK!.. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ORTALIĞI KARIŞTIRACAK AÇIKLAMA!