Ekonomi
03 Şubat 2018 ( 4988 görüntülenme )

DİKKAT!.. ÇAYDA BÜYÜK TEHLİKE!..

ÇAYKUR: HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTSUN, ÇAYIMIZ TEHLİKEDE

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, çay tarımında kullanılan kimyasal gübre nedeniyle toprağın verimini kaybettiğini belirterek, yakın bir gelecekte çayın filiz ve yaprak veremez hale geleceğini ve üretimin düşeceğini açıkladı.

Organik çay tarımına geçilmemesi halinde gelecekte kendilerini ciddi risklerin beklediğini ifade eden Sütlüoğlu;

‘ORGANİK GÜBREYE GEÇMEZSEK DUVARA TOSLAYACAĞIZ’


“Kimyasal gübre kullanarak üretime devam etmemiz, uzun süre mümkün olmayacak. Toprak bitmiş durumdadır. Çay, aynı şekilde fidan olarak yaşlanmıştır ve çayımız bitmiş durumdadır. Çayda filiz neredeyse kalmadı. Sadece yaprak veriyor. Yakın bir gelecekte yaprak da vermeyecektir. O zaman duvara toslayacağız. Bu olmadan bizim tedbir almamız gerekiyor.”

“ÜRETİM DÜŞER”

“ Bir anda ‘Eyvah bu yıl üretim düştü, ne oldu’ diyeceğiz. Tarım Bakanlığı’ndan bize verilen bilgi, aynı kimyasal gübreyi kullanan Nevşehir’de patates üretiminin artık yapılamadığıdır. Kimyasal gübre ile patates yetiştiriyorlardı, şu an da toprak bitti ve üretim yapamıyorlar. Biz de yakın bir gelecekte aynı akıbetle karşı karşıya kalacağız. Ben bunu bir vebal olarak söylüyorum. Çok yönlü olarak bizim bu projeyi hayata geçirmemizin mecburiyeti ve zarureti var” şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker’in çay kanunun çıkarılacağına dair sözü olduğunu hatırlatan Sütlüoğlu;

“VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”


“Bu söz yerine gelmedi. Bu çay kanununun güncellenmesi lazım. Bu kanunla organik üretimi, çaylıkların yenilenmesini, kaçakçılıkla mücadeleyi, üreticiden daha ucuza çay alınmamasını sağlayacak düzenlemeler yapmamız lazım. Kesin çözüm bir kanunun çıkması ile mümkün. Bir an önce bu kanun çıkması için hep beraber gayret sarf etmemiz gerektiğini söylüyoruz”.

“SÖZLERİNİ TUTSUNLAR”

“Organik çaya geçileceğine dair eski bakanımız Faruk Çelik bey büyük gayret sarf ederek söz vermişti. Bu sözlerin yerine gelmesi gerekiyor. Vatandaşın beklentisi de budur” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ