Genel
05 Eylül 2017 ( 813 görüntülenme )

DİKKAT!... BİR TÜRK LİRASI'NA NELER OLUYOR?

ATATÜRK RESMİ OLMAYAN 1 TL OLAĞANÜSTÜ SAYIDA

Darphane, bu yılın ilk 6 ayında 26 milyon 652 bin adetin üzerinde Atatürk resmi bulunmayan 1 TL’lik madeni para basarken toplamda Atatürk'süz para adedi 70 milyonu geçti.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, bu yılın ilk 6 aylık döneminde 19 milyon 870 bin adet Atatürk'lü 1 TL'lik paraya karşılık,26 milyon 652 adet üzerinde Atatürk resmi bulunmayan 1 TL'lik madeni para bastı. 

70 MİLYON ADEDİ GEÇTİ

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Darphane ve Damga Matbaası, milli ve milletlerarası önemli günler ile faydalı olduğu değerlendirilen kişi, kurum ve olaylarla ilgili olarak, tedavülde kullanılan paraların dışında ayrıca ‘hatıra para' basabiliyor. 

Bu kapsamda hükümetin talimatıyla Darphane'ye 15 Temmuz anısına 1 TL'lik hatıra para basma görevi verildi.Böylece üzerinde Atatürk yerine 15 Temmuz'un anlatıldığı resim bulunan hatıra paralar 31 Ekim 2016 tarihinden itibaren basılmaya başladı. 

Ancak hatıra nitelikli olmasına rağmen bu paraların sayısı 70 milyon gibi olağanüstü bir sayıya ulaştı.Piyasada bol miktarda Atatürksüz 1 TL'lere rastlanması, “Atatürk'ü Türk parasından silmenin hazırlığı mı yapılıyor?” kaygılarına yol açmıştı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ