Genel
29 Ağustos 2017 ( 362 görüntülenme )

DİKKAT!.. BAYRAMDA LİMON KOLONYASINI İHMAL ETMEYİN!..

LİMON KOLONYASI MİKROPLARI ÖLDÜRÜYOR

Bayramlarda ailelerin bir araya gelmesi, kalabalık ortamlar ve çok sayıda kişiyle sık tokalaşma enfeksiyon riskini arttırıyor. Üstelik Kurban Bayramı’nda hayvanlarla olan temasın artması bu riskin daha ciddi tablolara dönüşmesine de yol açabiliyor.

Uz. Dr. Servet Alan bayramda enfeksiyon hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

LİMON KOLONYASININ DEZENFEKTAN ÖZELLİĞİ VAR


Hasta kişilerle tokalaştıktan sonra eller göz, burun veya ağza değdirilirse hastalık kolaylıkla bulaşır. Ellerin sık sık yıkanması, grip gibi pek çok hastalığı önleyecektir. Ayrıca bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezi limon kolonyası da %80’e varan alkol içeriği sayesinde bir anlamda el dezenfektanı olarak kullanılabilir.

Elleri doğru yıkamak önemli

Eller ıslatılıp iyice sabunlandıktan sonra, bol su ile durulanmalı ve ardından kağıt havlu ile kurulanmalıdır. İyi temizlenen eller, hem mikroorganizmaların fiziksel olarak ortamdan uzaklaşmasını hem de önemli bir kısmının inaktif olmasını sağlar.

Hayvandan insana bulaşan hastalıklara dikkat!


Kurban Bayramı’nda hayvandan insana bulaşan hastalıklara da dikkat edilmelidir. Şarbon, bruselloz, kist hidatik, hayvanlarda görülen tüberküloz bu hastalıklar arasında sayılabilir. Bu hastalıklar, çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölümlere neden olabilir. Özellikle hayvanlar, hayvanların etleri, organları ve kanları ile temas sonrasında elleri uygun şekilde yıkamak, hastalıkların bulaşmasını önlemede zorunludur.

Eldiven takmak hastalıkları önlemede etkili

Kesim, parçalama, paketleme ve pişirmeye hazırlama sırasında eldiven kullanılması hem bu hastalıkların bulaşma olasılığını hem de yaralanmaları azaltabilir. Hayvanların kesimi sonrasında kullanılmayacak olan parçalar toprağa açılan çukurlara uygun şekilde gömülmelidir. Bu atıkların su kaynaklarına karışmasına izin verilmemelidir. Hayvanlarda hastalık olabileceğini düşündüren bulgular saptanırsa bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Hastalıklı olduğu düşünülen bölümler köpek, kedi gibi hayvanlara verilmemeli, açıkta bırakılmamalı, toprağa gömülmelidir.

Kesimde oluşan açık yaralara erken müdahale edilmeli

Kesim sırasında bazı dikkatsizlikler nedeniyle bıçakla cilt bütünlüğünün bozulması gibi kazalar da yaşanabilmektedir. Bu açık yaralar nedeniyle enfeksiyonlar, tetanos ve şarbon gibi hastalıklar kolayca kana geçebilir. Eğer bu yaralara zamanında müdahale edilmezse, kemik iltihabı, kangren ve ağır seyirli kan dolaşımını da etkileyen ciddi tablolar ortaya çıkabilmektedir. Su ve sabunla yara temizliğinin yapılarak hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Bu sayede basit kesiler ciddi sonuçlara yol açmadan kontrol altına alınır.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ