4210 görüntülenme28 Haziran 2020
İBB Sözcüsü Murat Ongun, Fatih Sultan Mehmet portresinin Türkiye'ye getirilmesinden rahatsız olan ve bunu israf olarak gören Mehmet Metiner'e, AKP döneminde belediyeden TRT'nin Kut'ül Amare dizisi için 22 milyon 750 bin TL aktarıldığını söyledi. Öte yanda Kut-ül Amere dizisine 10 milyon dolar harcanmasına Şarkıcı Gökhan Özoğuz, sosyal medya hesabı üzerinden ‘O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye'ye getiriyoruz neden israf oluyor?” diyerek tepki gösterdi.

‘METİNER İSRAF DEDİ CEVABINI ALDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Semiha Şahin’in moderatörlüğündeki CNN TÜRK Masası’na bağlandı. Canlı yayında AKP'li Mehmet Metiner'in 'İsraf' eleştirilerine yanıt veren Ongun, ‘Fatih Sultan Mehmet portresi’ polemiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ongun'un açıklamaları şu şekilde:

‘TÜRK TARİHİNİN ÖNEMLİ BİR ESERİ’
“İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış 3 tablosundan bir tanesidir. Bu 3 tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik.

‘BİR DİZİYE 10 MİLYON DOLAR HARCADILAR’
2016 yılında Kut-ul Amere dizisi için dolar 2,5 TL iken 22 milyon 750 bin liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor? Hastane yoluna İBB’nin harcadığı para 580 milyon lira Bugün Ulaştırma Bakanlığı’nın o yolu yapmak için harcadığı para 10 milyon yok. “

‘FATİH SULTAN MEHMET TABLOSU BİZİM KIYMETİMİZ’
“İBB olarak biz 10 gün evvel başkanımızın talimatıyla, biz de kamuoyuna açık olmayan şekilde işlerimizi yürüttük ve değerli İstabul’umuza kazandırdık. İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık. İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak Ekrem İmamoğlu onu yapmadı gibi tartışmaları boş buluyorum. “
Öte yanda Kut-ül Amere dizisine 10 milyon dolar harcanmasına Şarkıcı Gökhan Özoğuz, sosyal medya hesabı üzerinden ‘O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye'ye getiriyoruz neden israf oluyor?” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ