Genel
22 Eylül 2018 ( 3534 görüntülenme )

Devlet okulunda BAĞIŞ SKANDALI!..

İstanbul'da bir okulda 1. sınıfa başlayacak çocukları için öğretmen seçmek isteyen velilerden, okula 200 TL bağış yapması istendi.


3 çocuğu da Sultançiftliği’nde bulunan Orgeneral Eşref Bitlis İlkokulu'nda okuyan K.K. birinci sınıfa başlayacak kızının kaydını yapmak için okul yönetimiyle görüşmeye gitti. Kızını Hakan Ş. isimli öğretmenin sınıfına verilmesi içi ricada bulunan veli K.K. okul yönetiminin kendisine verdiği yanıt karşısında şaşkına döndü.

ÖĞRETMEN SEÇİMİNDE PARA

Cumhuriyetin haberine göre, okul yönetimi, “ Öğretmen seçmek istiyorsanız bankaya 200 TL yatırmalısınız” diyerek cevap verdi.Yaşanan bu duruma tepki gösteren K.K. sınıfların kura ile belirlenmesi gerektiğini söyleyerek;

'ÖĞRETMENLER NE YAPACAK'

“Çok sayıda komşum para yatırarak öğretmen seçimi yaptı. Ancak bizim gibi yoksul veliler bu parayı veremediği için öğretmen seçemedi. Bu uygulamanın okulda görev yapan öğretmenler için çok onur kırıcı olmasının yanında bence bir hakarettir. Ancak okulda çalışan öğretmenler bu haksız ve hukuksuz uygulamaya seslerini çıkarmıyorlar. Para yatırılarak seçilen öğretmen ‘iyi’ olarak gösterilirken, para yatırılmayan öğretmen ‘kötü’ oluyor bu durumda” diye konuştu.

Geçen yıl da okul yönetiminin velileri böyle bir uygulama ile karşı karşıya bıraktıklarını söyleyen S.K. ise, 

'BEN PARAYI YATIRDIM'

“Geçen yıl çocuğum birinci sınıfa başladı. Okul müdür yardımcısı Yeşim Hanım’a gittim. Falanca öğretmen varmış, onun için çok iyi diyorlar, çocuğumu onun sınıfına verebilir misiniz? diye sordum. Yeşim hanım Halkbankası’na giderek okula 100 TL yatırmam karşılığında çocuğumu istediğim sınıfa vereceğini söyledi. Bankaya gidip verilen hesap numarasına parayı yatırdım ve çocuğum istediğim öğretmenin sınıfına verildi". 

S.K. geçen sene seçtikleri öğretmenle aralarında yaşanan tartışmayı ise şu sözlerle anlatıyor:

'GEÇEN YIL DA VARDI'

“Geçen yıl sınıfımızda bir tartışma yaşandı. Öğretmenimiz çok sinirlendi. ‘Benim için 100 TL yatırdınız diye beni satın mı aldınız? Ben zaten bu uygulamaya karşıyım vereyim paranızı çocuklarınızı sınıfımdan alın’ dedi.”

Bu konuda görüşlerini almak için aradığımız okul yöneticileri devlet memuru oldukları için açıklama yapamayacaklarını söyledi.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ