Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2439 görüntülenme )

Dev Şirketler Zinciri Hakkında Şok İddia!

Şunların haline bir bakın...

Fransız Le Monde gazetesinden Fransız çimento devi Lafarge'la ilgili çarpıcı iddia geldi.

Şirket belgelerine dayanan haberde, Fransız şirketin Suriye'nin kuzeyindeki fabrikasında faaliyetini sürdürebilmek için IŞİD'e para ödediği, petrol ve malzeme satın aldığı iddia ediliyor.

Şirket yetkilileriyle IŞİD aracısının iletişim sağladığı öne sürülen yerlerden biri de Gaziantep.


"Fransız çimento devi Lafarge IŞİD'den petrol ve malzeme satın aldı".

İddiayı Fransız Le Monde gazetesi haberleştirdi. Gazetenin şirket belgelerine dayandırdığı haberine göre, Fransız şirket, 2010 yılında Suriye'nin kuzeyindeki Celabiye bölgesinde fabrika kurdu. Fabrika bölgedeki en büyük fabrikalardan biri. Yıllık üretim kapasitesi 2.6 milyon ton çimento.

Petrol sektörü dışında Suriye'de yapılan en büyük yatırım. Ancak her şey 2013 yılında IŞİD'in bölgeyi kontrol altına almasının ardından değişti.

Fransız şirket, fabrikanın faaliyetlerini sürdürebilmesi için IŞİD'e para ödedi. Bu paranın içinde malzeme taşıyan kamyonlar için geçiş ücreti var. Ayrıca çimento ürtimi için kullanılan kaya petrol gibi hammadeler için de yüksek miktarda ücret ödemiş.

Örgüt 2014 yılında Lafarge'dan karının yüzde 15'ini vergi olarak istemiş, şirket reddedince de fabrikaya el koymuş.Gazete, habere dayanak olarak ele geçirdiği Lafarge'a ait elektronik posta yazışmalarını gösterdi. Gazeteye göre şirket yönetimiyle iletişim Gaziantep, Ürdün ve Menbiç kentleri arasında mekik dokuyan IŞİD aracısıyla gerçekleşmiş.

Peki fabrika şu anda ne durumda?

Bölge artık PYD/YPG güçlerinin kontrolünde. Hatta yerel kaynaklar ve AFP muhabirine göre PYD armalarıyla dikkat çeken ABD askerleri, Mayıs ayında fabrika civarında görüntülendi.

Konuyla ilgili şirketten henüz açıklama yok.
(cnnturk)
 

 

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK! AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI'NDAN DARBE İLANI! Sarızeybek: Hükümet'in tavrı artık endişe verici... Financial Times: Batı IŞİD ile mücadele karşılığında... Diyarbakır'da Çatışmanın Detayları AKP'nin IŞİD siyaseti yüzünden dünya aleme rezil olduk... Arınç'tan büyük polemik... FLAŞ!.. ERDOĞAN TERÖRLE MÜCADELEDE VERDİĞİMİZ BİNLERCE ŞEHİDİ BU KEZ UNUTMADI!.. Açılmadan İndirim Geldi!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Rütbeli Askerler HAKKINDA TUTUKLAMA!