2000 görüntülenme18 Eylül 2020
Meral Akşener'in liderliğinde 25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti, 2. Olağan Kurultayı'nı Altınpark'ta 20 Eylül pazar günü topluyor. Kurultay, pandemi koşulları nedeniyle CHP kurultayı gibi açık havada ve seyircisiz toplanacak. Meral Akşener'in yeniden ve tek aday olması beklenen kurultayda, kayıtlı bin 379 delege, partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak parti yönetimi belirleyecek.

PANDEMİYE KARŞI SIKI ÖNLEMLER
Kurulduğu tarihten bu yana geçen yaklaşık 3 yıllık sürede 4 olağanüstü kurultay gerçekleştiren İYİ Parti'nin kurultayına delegeler, görevliler ve gazetecilerin dışında kimse alınmayacak. Yığılmaları önlemek amacıyla oy verme işlemleri için 40'ın üzerinde sandık ve 150 kabin kurulması planlandı. Diğer siyasi partiler ve meslek, sivil toplum örgütlerine davet gönderilmedi. Ancak parti yönetimi, MHP ve HDP dışındaki siyasi partilere, pandemi nedeniyle kurultaya davet edilemediklerini belirten bir mektup gönderecek.

AKŞENER TEK ADAY
Koray Aydın ve Ümit Özdağ ile birlikte MHP'den ayrılarak İYİ Parti'yi kuran ve partinin genel başkanlığını üstlenen Meral Akşener'in kurultayda tek aday olması bekleniyor. İYİ Parti tüzüğü gereği, genel başkanlığa ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine, delegenin yüzde 5'inin imzasıyla, yani yaklaşık 70 imzayla aday gösterilebiliyor. 2018'deki seçimlerde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı sonuçla hüsran yaşayan ve genel başkalıktan istifa kararı alıp, partililerin çağrısıyla kararından vazgeçen Akşener'in adı muhalefetin olası cumhurbaşkanı adayları arasında geçiyor.

PARTİ YÖNETİMİ SEÇİLECEK
Kurultay'da genel başkanlık seçiminin yanı sıra partinin yetkili organı olan 50 üyelik Genel İdare Kurulu ve 11 üyeli Merkez Disiplin Kurulu üyeliği seçimi yapılacak. Edinilen bilgiye göre GİK seçimi çarşaf liste ile yapılacak. Genel Başkan Akşener'in 100 kişilik "anahtar liste" çıkarabileceği belirtiliyor.

İYİ PARTİ HEDEFLERİ
Genel Başkan Akşener'in kurultay konuşmasında, partisinin kuruluş aşamasında yaşadığı zorluklar, Türkiye'nin başta ekonomi, demokrasi, adalet olmak üzere yaşadığı sorunlarının yanı sıra 2023 seçimlerine dönük hedeflerine ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor. Akşener'in bu kapsamda, "güçlendirilmiş parlamenter sistem"e ilişkin somut önerilerini de ilk kez kurultayda açıklayacağı öğrenildi.

MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR
"Millet bizi çağırıyor" ana teması ile gerçekleştirilecek kurultayda, partinin seçim sürecinde kullandığı şarkıların yanı sıra, kurultaya özel olarak "Benim sıram, benim zamanım" adlı rap şarkı çalınacak.

Kurultay alanında, delegeler ve gazeteciler için özel alanlar oluşturulacak ve bu bölümlere kimse alınmayacak. Kurultayda, gençler için de özel etkinlikler de planlandı. Bu kapsamda, partili gençler tarafından afetlerde ve acil durumlarda hizmet edilmesi amacıyla "İyi Arama Kurtarma Birimi" kamuoyuna tanıtılacak.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ